A A+ A++

Napoje alkoholowe zostały zakazane w Sudanie w 1983 r., kiedy ówczesny prezydent, dyktator Dżafar Numajry, rozpoczął proces islamizacji kraju, aszariat ogłosił podstawą sudańskiego systemu prawnego.

Prawo szariatu reguluje życie wyznawców islamu, który nie uznaje rozdziału życia świeckiego od religijnego.

Szariat to zarówno wytyczne dotyczące zwyczajów religijnych, jak i organizacji władzy religijnej oraz codziennego życia wszystkich obywateli państwa, które wprowadziło prawo szariatu.

Jak informuje PAP, rząd tymczasowy, który przejął władzę po obaleniu w zeszłym roku dyktatora Omara al-Baszira, obiecał poprowadzić Sudan do demokracji. Politycy i działacze chcą położyć kres dyskryminacji i zawrzeć pokój z rebeliantami.

Minister sprawiedliwości powiedział telewizji państwowej, że osoby, które nie są muzułmanami nie będą już karane za picie alkoholu. Dla muzułmanów zakaz będzie wciąż obowiązywał. Osoby nieprzestrzegające tego przepisu zgodnie z prawem zazwyczaj są chłostane.

Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna zmiana. Sudan zdekryminalizuje apostazję i zakaże okaleczania żeńskich narządów płciowych, co zwykle polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych dziewcząt i kobiet. Każdy, kto przeprowadzi taką procedurę i zostanie uznany za winnego, będzie skazany na trzy lata więzienia – wynika z zapisów, do których dotarła agencja Associated Press.

To nie wszystko. Kobiety nie będą także potrzebowały pozwolenia męskich członków rodziny na podróż z dziećmi.

Wprowadzenie prawa szariatu przez Numajrego było jednym z elementów, który podsycił 22-letnią wojnę między muzułmańską północą Sudanu a głównie chrześcijańskim południem. W 2011 r. te starcia doprowadziły do odłączenia Sudanu Południowego. Al-Baszir rozszerzył prawo islamskie po objęciu władzy w 1989 r.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 3 proc. ludności Sudanu nie jest muzułmanami. Sudańscy chrześcijanie żyją w Chartumie i Górach Nubijskich w pobliżu granicy z Sudanem Południowym. Niektórzy Sudańczycy wyznają również tradycyjne wierzenia afrykańskie.

Źródło: PAP/Assosiated Press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDonald Trump: Gratuluję mojemu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie
Następny artykułKoronawirus na planie “Przyjaciółek”. Jedna z gwiazd serialu zakażona. Zdjęcia zostały wstrzymane