A A+ A++

Z inicjatywy Państwowej Straży Pożarnej, mieszkańcy naszego regionu są wezwani do zaprzestania praktyki wypalania traw. W obliczu zagrożeń, jakie niesie to zjawisko zarówno dla środowiska, jak i ludzkiego zdrowia, społeczność lokalna staje przed poważnym wyzwaniem.

  1. Rozpoczęcie kampanii społecznej “Stop pożarom traw” przez Państwową Straż Pożarną, trwającej od 1 marca do 30 kwietnia 2024 roku, w celu podniesienia świadomości o zagrożeniach związanych z wypalaniem traw.
  2. W 2023 roku strażacy interweniowali 87 razy w przypadkach pożarów traw w Bielsku-Białej i powiecie bielskim, a w bieżącym roku zanotowano już 8 takich zdarzeń.
  3. Wskazanie negatywnego wpływu wypalania traw na środowisko: degradacja ziemi, hamowanie naturalnego rozkładu resztek roślinnych, emisja szkodliwych związków chemicznych do atmosfery oraz ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia.
  4. Podkreślenie, że wypalanie traw jest niebezpieczne i zgodnie z prawem zakazane, z możliwością nałożenia kary nagany, aresztu lub grzywny do 30 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienia wolności do 10 lat.

W miesiącach przejściowych między zimą a wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, niestety obserwujemy także niebezpieczne ożywienie w postaci wzrostu liczby pożarów łąk i nieużytków rolnych. Ta praktyka, choć głęboko zakorzeniona w niektórych tradycjach, przynosi poważne szkody dla ekosystemu.

Wypalanie traw to nie tylko ryzyko dla różnorodności biologicznej i płodności gleby. To także zagrożenie dla naszego zdrowia, bowiem do atmosfery uwalniane są toksyczne substancje, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Ponadto, niekontrolowane pożary często stają się przyczyną poważnych strat materialnych, niszcząc nie tylko przyrodę, ale i zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi oraz ich mienia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wypalanie traw jest czynem nielegalnym, za który grożą surowe kary. Jednak prawdziwą stawką w tej walce jest nasze wspólne bezpieczeństwo i zdrowie środowiska, które jest naszym wspólnym dobrem. Kampania “Stop pożarom traw” to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości społecznej na ten temat i pokazuje, jak ważne jest wspólne działanie na rzecz ochrony przyrody.

Przyłączając się do tej inicjatywy, każdy z nas ma szansę przyczynić się do ochrony naszego lokalnego ekosystemu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i zdrowie środowiska naturalnego to zadanie dla nas wszystkich. Warto więc zastanowić się dwa razy, zanim podpalimy kolejną łąkę – konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, niż się wydaje.

Źródło: Państwowa Straż w Bielsku-Białej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułButelkomat zwróci środki na konto po usłyszeniu hasła
Następny artykułГУР перехватило разговор оккупантов после уничтожения “Сергея Котова”