A A+ A++

W dniu 25 września, w odrestaurowanej kaplicy działdowskiego zamku, Muzeum Pogranicza w Działdowie wraz z Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, zorganizowało spotkanie promujące książkę dr Antoniego Krzysztofa Sobczaka pt. “Straż Graniczna w Działdowie 1928-1939”. Autor pracuje obecnie, jako zastępca dyrektora ds. zarządzania w Muzeum Łazienki Królewskie.

Książka, stanowi pierwszą zwartą publikację, poświęconą Straży Granicznej, która chroniła najdłuższy odcinek granicy II Rzeczypospolitej. Tytuł pozycji jest pewną formą kompromisu, wynikającego z przyjętej cezury czasowej i stanu organizacyjnego. Działdowo stanowiło siedzibę rozmaitych jednostek organizacyjnych, różnych szczebli: inspektoratu granicznego, komisariatu, placówki II linii (wywiadowczej), placówki I linii (granicznej). Część z nich, po krótkim okresie funkcjonowania, została zlikwidowana. Inne – decyzją władz formacji – przeniesiono do sąsiednich miejscowości. Na tym właśnie polega kompromis w tytule tejże publikacji.

Pozycja składa się z czterech bloków tematycznych. Pierwszy, przedstawia okres poprzedzający utworzenie Straży Granicznej i oscyluje wokół – działającej wówczas – Straży Celnej. W kontekście Działdowa, rola jej była rudymentarna z co najmniej dwóch powodów: 1) Ranga działdowskiego odcinka pogranicza polsko-niemieckiego, była strategiczna. 2) Drugi dotyczył, szczególnej roli ludzi pełniących służbę na tym terenie.
Kolejna część książki, prezentuje organizację działdowskiej Straży Granicznej, Autor analizuje tu jej rolę w strukturach Mazowieckiego Inspektoriatu Okręgowego.
Trzeci blok tematyczny, prezentuje różne aspekty działalności struktur formacji na tym odcinku pogranicza wschodniopruskiego. Wreszcie, w czwartej części, poznamy ewidencję oficerów, szeregowych oraz pracowników kontraktowych, którzy w latach 1928-1939 pełnili obowiązki lub w inny sposób „przewinęli się” przez służbę graniczną na tym terenie.

Muzeum Pogranicza

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzeja: Musimy pojechać mądrze
Następny artykułMarcelina Zawadzka nagle zniknęła. Gwiazda TVP nie wróciła do “Pytania na śniadanie”. Co się z nią dzieje?