A A+ A++

Protest w środę, 18 listopada był kolejną odsłoną strajku kobiet w Częstochowie. Od 22 października, kiedy Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał orzeczenie niemal całkowicie zakazujące przerywania ciąży w Polsce, co jakiś czas w Częstochowie – podobne jak w innym miejscach kraju – odbywają się manifestacje niezadowolenia z rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ta środowa była jedną z najmniej licznych, ale i najspokojniejszą spośród tych, które do tej pory odbyły się w Częstochowie. Na pl. Biegańskiego przyszło ok. 100 osób.

Częstochowa, 18 listopada 2020 r. Manifestacja na pl. Biegańskiego w obronie praw kobiet Fot. Grzegorz Skowronek / AG

– Chcemy uświadomić narodowcom, także Kai Godek, co to jest wybór. Pytamy ich, czy przyjmą uchodźcę, czy oddadzą nerkę? Pewnie nie, bo oni mają wybór. My też chcemy mieć wybór – mówiła do zgromadzonych Jolanta Urbańska, założycielka stowarzyszenia Demokratyczna RP.

Częstochowa, 18 listopada 2020 r. Manifestacja na pl. Biegańskiego w obronie praw kobietCzęstochowa, 18 listopada 2020 r. Manifestacja na pl. Biegańskiego w obronie praw kobiet Fot. Grzegorz Skowronek / AG

I tym razem demonstranci nie ograniczali się do obrony praw kobiet. Na wieść z Warszawy, że politycznie ustanowiona Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tuleyi, tym samym godząc się na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, zgromadzeni wykrzyczeli: „hańba, hańba”.

Sędzia Tuleya jest nie tylko w środowisku prawniczym symbolem oporu wobec zawłaszczania przez prawicową władzę kolejnych obszarów życia społecznego. Prokuratura ściga go za rzekome ujawnienie informacji ze śledztwa i zeznań świadków w sprawie słynnych obrad Sejmu w sali kolumnowej w 2016 r., gdzie nie wpuszczono opozycji, a posłowie PiS głosowali, choć nie wiadomo, czy było kworum. Tuleya uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego tych wydarzeń i pozwolił mediom na rejestrację ogłoszenia tego postanowienia.

Jednym z elementów środowej manifestacji na pl. Biegańskiego był także spacer. Uczestniczki i uczestnicy zgromadzenia ustawili się w kształt błyskawicy – symbol strajku kobiet – i kilkakrotnie przemaszerowali w rytm „niepokornych” piosenek głównie Kultu i Kazika Staszewskiego.

Częstochowa, 18 listopada 2020 r. Manifestacja na pl. Biegańskiego w obronie praw kobietCzęstochowa, 18 listopada 2020 r. Manifestacja na pl. Biegańskiego w obronie praw kobiet Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Zgromadzeniu przyglądali się zgrupowani wokół pl. Biegańskiego policjanci. Do czasu rozejścia się demonstrantów nikogo nie legitymowali, nie było też incydentów wymagający policyjnych działań.

Organizatorzy zapowiadają kolejne „spacery” w Częstochowie – najbliższy być może w sobotę, 21 listopada.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Leopold Grabowski, były przewodniczący Rady Powiatu. Miał 84 lata
Następny artykułNiewybuchy w Laszkach