A A+ A++

Czy wiesz, że otyłość to choroba, która dotyka coraz większą liczbę dzieci? O złych nawykach żywieniowych, otyłości i bezpłatnym szkoleniu „Stop otyłości dziecięcej” opowiedziała dr Patrycja Kłósek, dietetyk kliniczny i psychodietetyk z Paleta Diet. 

Czy złe nawyki żywieniowe u dzieci mają wpływ na ich dorosłe życie?

Pracując na co dzień, z młodymi pacjentami borykającymi się z nadwagą i otyłością wiemy, że złe nawyki żywieniowe, które przyczyniły się do ich obecnego stanu, są z nimi najczęściej na całe życie, ponieważ ukształtowały się właśnie w okresie dzieciństwa. Mamy ogromne sukcesy w leczeniu dzieci, przyjeżdżają do nas rodzice dzieci otyłych z całego województwa, ponieważ mamy unikatowy system leczenia opierający się na wsparciu psychologicznym i dietetycznym w jednym. Niektórzy nastolatkowie odwiedzają nasz gabinet pierwszy raz z masą ciała przekraczającą 130 kg. Odchudzanie dziecka to rewolucja dla całej rodziny.

Czym jest otyłość?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób – jej występowanie zwiększa się w przerażającym tempie. Dotyczy ona osób dorosłych, jak i dzieci. Rozpowszechnienie występowania nadmiernej masy ciała wśród dzieci w grupie wiekowej 2–7 lat jest w Polsce większe niż średnia europejska. Według raportu Health Behaviour School-aged Childre (HBSC) z 2014 roku nadwaga i otyłość występowały u 14,8% uczniów w wieku od 11 do 15 lat ankietowanych w roku szkolnym 2013/2014.

W porównaniu z wynikami badań HBSC z 2010 roku odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała zmniejszył się z 17 do 14,8%. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą profilaktyki zdrowego stylu życia właśnie w tej grupie wiekowej, aby szerzyć wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych i popularyzować tę wiedzę w taki sposób, by uwrażliwić społeczeństwo na tak ważny problem, jakim jest otyłość oraz nadwaga wśród dzieci i młodzieży.

W jaki sposób chcą Państwo popularyzować wiedzę o otyłości?

Opracowaliśmy BEZPŁATNE szkolenie „STOP OTYŁOŚCI DZIECIĘCEJ”, przeznaczone dla nauczycieli oraz rodziców, aby edukować tę grupę społeczną, która ma największy wpływ na najmłodszych. Cały zespół Palety Diet postanowił działać profilaktycznie i stworzyć bezpłatne szkolenie online, mające na celu, pomoc w radzeniu sobie z tym problemem.

Jak wygląda szkolenie „Stop otyłości dziecięcej”?

Przygotowane przez nas szkolenie to ponad dwie godziny bezpłatnej, wypełnionej praktycznymi wskazówkami wiedzy, które można wdrożyć w pracy pedagoga oraz w codziennym życiu. Każda szkoła, która weźmie udział w szkoleniu, otrzyma certyfikat „SZKOŁY DBAJĄCEJ O ZDROWIE UCZNIÓW”.

Jakie tematy zostały poruszone podczas szkolenia?

Otyłość i jej konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego,

  • Rola rodziny i nauczycieli w motywowaniu do zmiany nawyków żywieniowych,
  • Praktyczne wskazówki do tworzenia jadłospisów dzieci i młodzieży,
  • Praktyczne narzędzia motywacyjne.

Czy szkolenia już ruszyły?

Akcja ruszyła pod koniec listopada. Poinformowanych zostało kilkaset szkół na początek z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz podkarpackiego. Na chwilę obecną chęć wzięcia udziału w szkoleniu wykazało 25 szkół i kilka z nich jest w trakcie przeprowadzania szkolenia. Do kilku placówek został także wysłany certyfikat.

 

 

Gabinet dietetyczny Paleta Diet dr Patrycji Kłósek znajduje się w Rudzie Śląskiej oraz w Sosnowcu, Jaworznie, Lędzinach, Wadowicach i Oświęcimiu. Specjaliści z dziedziny dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki wykorzystują innowacyjne techniki, które pomagają pacjentom w drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Tel.: 690 442 833
www.paletadiet.pl
Paleta Diet dr Patrycja Kłósek – dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Fryderyka Chopina 14/8, 32-600 Oświęcim 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBp Bronakowski: niech w Wigilię nie będzie alkoholu
Następny artykułPowstanie film w Hajnówce: „Żywie Pank”. To zderzenie kilku światów. Wszystkie są częścią Podlasia.