A A+ A++

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kcyni, mieli w środę 7 lutego okazję wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu dr n. med. Piotra Czynsza pn. Fizjoterapia osób starszych. Dowiedzieli się m.in. jak spowalniać procesy starzenia, jak dbać o siebie i bezpośrednie otoczenie, by w wieku 50 lat nie czuć się i nie wyglądać jak 80-latek.

Dr Czynsz gościł w Kcyni po raz drugi. Podczas spotkania bardzo poważne treści przeplatały się z zabawnymi anegdotami i przykładami z wieloletniej pracy doktora z pacjentami w różnym wieku.

– W funkcjonowaniu każdego seniora, niezwykle ważny jest wymiar ekonomiczny. Amerykanie definiują starzenie jako patologiczne zmiany wynikające z procesu starzenia, chorób i niekorzystnych warunków środowiskowych i stylu życia – podkreślał dr Czynsz. – Element starzenia prawidłowego, to prawidłowe zmiany wynikające z procesów starzenia, nie powikłane warunkami środowiskowymi, stylem życia lub chorobami.

Uniwersalne cechy starzenia się człowieka to zmiany biologiczne charakteryzujące się jako procesy powszechne, rozciągnięte w czasie, jednokierunkowe, nierówne dynamicznie, mierzalne skalami, prowadzące do starości, oceniane zawsze negatywnie, poznane tylko częściowo.

Proces starzenia prowadzi do spowolnienia procesów biologicznych, zmniejszenia stabilności równowagi wewnętrznej ustroju i odporności na wewnętrzne i zewnętrzne czynniki szkodliwe. Dotyczy wszystkich układów i narządów, jednak uszkodzenia w układzie krążenia są najdotkliwsze, gdyż to one prowadzą do śmierci człowieka.

Najczęstsze kompilacje chorób w Polsce to choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów i depresja.

W dalszej części spotkania wykładowca omówił tzw. pola zdrowia Lalonda. Marc Lalonde był kanadyjskim ministrem zdrowia i opieki społecznej. Czasy jego pracy w ministerstwie przeszły do historii dzięki opublikowanemu w 1974 roku raportowi aport A New Perspective on the Health of Canadians, w którym to przedstawił koncepcję pól zdrowia.

Punktem wyjścia dla tej koncepcji była definicja zdrowia, która opisywała je jako wynik działania czynników związanych z dziedziczeniem genetycznym, środowiskiem, stylem życia i opieką medyczną.

– Czynniki, które mają wpływ na zdrowie są liczne i współdziałające. Marc Lalonde pogrupował je w 4 zespoły czynników mających wpływ na stan zdrowia ludności, zwane polami Lalonda – mówił dr Czysz. – 53% to czynniki z obszaru zachowań i stylu życia, mające wpływ na zdrowie człowieka. Do zakresu tego należą takie elementy, jak: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, sen, nawodnienie organizmu, stosowanie używek, zdrowe nawyki związane z profilaktyką zdrowia. 21% stanowią czynniki z obszaru środowiska życia, mające wpływ na zdrowie człowieka np. czyste, zdrowe i bezpieczne środowisko fizyczne. 16% to czynniki z obszaru biologii i genetyki, mające wpływ na zdrowie człowieka np. dziedziczne predyspozycje do wystąpienia określonych chorób czy problemów zdrowotnych. Ostatnie 10% stanowią czynniki z obszaru organizacji systemu ochrony zdrowia, mające wpływ na zdrowie człowieka. Do zakresu tego pola należą takie elementy, jak: organizacja, jakość, funkcjonowanie i dostępność do świadczeń medycznych.

Słuchacze dowiedzieli się również jak prowadzić zdrowy styl życia? Naukowcy zidentyfikowali zachowania, które powodują bezpośrednie szkody dla zdrowia oraz te zachowania, które zwiększają potencjał zdrowotny. Jak podkreślał dr Czynsz, wśród kluczowych obszarów determinujących zachowanie zdrowotne wyróżnia się: aktywność fizyczna.

– Jest to numer jeden. Każdy element unieruchomienia jest dla nas szkodliwy. Numer dwa to styl żywienia. Dalej sen i odpoczynek. Dbanie o ciało. Siedzący tryb życia. Stres. Współczesny świat serwuje nam ogromną ilość stresu. Używki i leki – każdy z tych obszarów został poddany wnikliwej analizie.

Dr Czynsz wielokrotnie podkreślał rangę i znaczenie aktywności fizycznej w życiu każdego człowieka, a zwłaszcza seniora. American Collage of Sports Medicine sugeruje chorym, aby uprawiać aktywność fizyczną 3 do 5 razy w tygodniu przez 20-60 minut. Wskazane są spacer, pływanie, bieganie. Warto skorzystać z tych porad, by długo cieszyć się zdrowiem i w wieku senioralnym, być młodym ciałem i duchem.

Kolejny wykład już po zimowej przerwie 6 marca, gościem UTW będzie dr inż. Jacek Cieściński z wykładem Życie lodowców.  

52 słuchaczy UTW w Kcyni ma możliwość uczestniczenia w cyklu specjalnie dobranych wykładów, dzięki porozumieniu, które 6 marca 2012 roku zawarte zostało  pomiędzy Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy a Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury im. Klary Prillowej w Kcyni. Jego efektem było utworzenie Kcyńskiej Filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki. Filia Uniwersytetu zlokalizowana została w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej przy ulicy Libelta 27, w Kcyni.

Celem działalności takiego wyjątkowego uniwersytetu jest aktywizacja osób starszych, a także wykorzystanie ich wielkiego potencjału wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego. Wielu seniorów jest wciąż sprawnych zarówno fizycznie, jak i intelektualnie i nie znosi bezczynnego siedzenia w czterech ścianach domu. Jedną z form aktywizacji osób starszych, a zarazem pretekstem do wyjścia z domu i ciekawego spędzenia czasu wolnego są właśnie UTW.  To także platforma do spotkań towarzyskich, kształcenia, poszerzania wiedzy i umiejętności. 
Uniwersytety III wieku zapewniają szereg możliwości, których w czasach młodości seniorów z różnych przyczyn, po prostu nie było – podkreśla p. Maria uczestniczka UTW. – Teraz mamy możliwość nadrobienia tego, czego zabrakło w młodości.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to idealne rozwiązanie dla osób, które przeszły na emeryturę i nie chcą pozostawać bezczynne albo są samotne. 

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert karnawałowy w przebojowym klimacie
Następny artykułW Tłusty Czwartek tyjemy, bo dużo pączków jemy