A A+ A++

Hasło tegorocznej, trzeciej już odsłony Supermiast i Superregionów brzmi „Moja ulubiona zielona przestrzeń”. Bo przecież mamy fajne, zielone miejsca, gdzie lubimy wypoczywać, chodzić na spacery i pikniki, bawić się z dziećmi. Takie, które pozwalają oderwać się od codziennego biegu, przewietrzyć głowę. Chcemy pokazać te miejsca i zachęcić naszych czytelników do wyboru tych najprzyjemniejszych.

Zasady plebiscytu

Akcję podzieliliśmy na kilka etapów. W pierwszym z nich (już zakończonym), poprosiliśmy czytelników o zaproponowanie swoich ulubionych zielonych miejsc, zarówno w Olsztynie, jak i na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Z nadesłanych propozycji wytypowaliśmy 9 finalistów dla miasta oraz tyle samo dla regionu. To arcyciekawy zbiór miejsc, z których można by upleść trasę wycieczkową na kilka tygodni. Teraz do Państwa należy decyzja, która z kandydatur jest najlepsza.

Głos na swojego faworyta można oddać za pośrednictwem strony internetowej olsztyn.wyborcza.pl. Głosowanie trwa od 13 do 29 maja.

Dodajmy, że tegoroczny plebiscyt „Supermiasta i Superregiony” zakończy uroczysta gala w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej w Warszawie, która zaplanowana jest ostatecznie na 23 czerwca. Wezmą w niej udział prezydenci miast, marszałkowie województw oraz dziennikarki i dziennikarze „Gazety Wyborczej”.

Więcej o finalistach plebiscytu poniżej:

Olsztyńskie nominacje

** Teren nad j. Ukiel. Linia brzegowa największego z olsztyńskich jezior przekracza 22 km długości, składają się na nią liczne zatoki i półwyspy. Dzięki pętli wokół akwenu można je podziwiać zarówno na rowerze, jak i podczas spaceru. Jeśli ktoś nie lubi gwaru popularnego deptaka plaży miejskiej, może się wybrać w okolice Łupstychu, by w ciszy podziwiać panoramę miasta z urokliwej zatoki zwanej Gęsią Szyją.

** Olsztyńska Łynostrada. Malowniczy pieszo-rowerowy szlak wzdłuż rzeki Łyny – ciągnący się z południa na północ Olsztyna (i dalej, aż do Lidzbarka Warmińskiego). To idealne połączenia trasy rekreacyjnej ze sportowym sznytem, dzięki której można poznać Olsztyn z innej strony. Licząca 11 km ścieżka biegnie przez olsztyńskie osiedla, przecina Stare Miasto, by finiszować w Lesie Miejskim, przy elektrowni wodnej Łyna.

** Las Miejski. Jest bodaj największym w Europie kompleksem leśnym położonym w granicach miasta. Przepływają przez niego rzeki Łyna i Wadąg, będące popularnymi szlakami kajakowymi. Las przecinają cztery znakowane piesze szlaki turystyczne. Wytyczono w nim także system tras rowerowych o różnym stopniu trudności oraz urządzono Bikepark Wąwóz. Uzupełnieniem tej infrastruktury są ścieżki biegowe oraz przyrodnicze ścieżki edukacyjne.

** Tereny przy j. Długim. To jedno z ulubionych miejsc rekreacyjnych mieszkańców Olsztyna. To tu – zdaniem wielu – położona jest najpiękniejsza w Polsce trasa biegowa w cyklu zmagań przełajowych City Trail, po której można także spacerować czy jeździć rowerem. Goście chętnie robią sobie zdjęcia z mostku przerzuconego przez zbiornik, odpoczywają na leżakach, ale też ćwiczą w plenerowej siłowni.

** Park Jakubowo. Bez wątpienia duma mieszkańców Zatorza. Zabytkowy teren wypoczynkowo-rekreacyjny z urokliwymi alejkami, stawem i jeziorkiem Mumel. Park powstał w drugiej połowie XIX w. Przez Jakubowo przebiega niebieski szlak turystyczny, a ścieżki wiodące wzdłuż rzeki i przez las zachęcają do dłuższych wycieczek pieszych i rowerowych. W centrum parku urządzono plac zabaw, obok znajdują się korty tenisowe i zabytkowy budynek Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

** Park Podzamcze. Położony na Starym Mieście, największy z olsztyńskich parków zachęca do spacerów szczególnie w pobliżu Łyny, ciągnącej się przez całą jego długość. W parku znajduje się wiele oryginalnych rzeźb, m.in. Żaba, Koniki, Łyna czy Faun. Nad całym terenem góruje majestatyczna bryła zamku, a zaraz obok – były kościół garnizonowy. Podzamcze to także piękne fontanny, ścieżki spacerowe, alejki, ścieżki rowerowe, plac zabaw oraz kładki przez rzekę.

** Park Centralny. Blisko 13 hektarów przestrzeni w centrum miasta z charakterystyczną fontanną symbolizującą Układ Słoneczny, która nawiązuje do olsztyńskiej działalności Mikołaja Kopernika. Na terenie parku wybudowano aż cztery kładki łączące brzegi Łyny, przystań kajakową oraz wiele ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Ponadto niewielki, zadaszony plac amfiteatralny, a także – z myślą o najmłodszych – plac bezpiecznych zabaw z elementami małej architektury rekreacyjnej.

** Teren przy j. Skanda. Nieoszlifowany jeszcze diament olsztyńskiej turystyki i rekreacji. Nad akwenem króluje strome, piaszczyste urwisko prowadzące w górę do lasu, z którego roztacza się piękna panorama na jezioro. U podnóża urwiska znajduje się jedna z dwóch dużych plaż – zwana piaszczystą, kolejna, „trawiasta” leży kilkaset metrów dalej. To właśnie „trawiastą” zmodernizowano kilka lat temu. Dzięki temu powstały tam m.in.: pływający pomost oraz boisko do plażowej piłki siatkowej z trybuną.

** Kampus w Kortowie. To jedno z najpiękniejszych miasteczek uniwersyteckich w Polsce, gdzie nowoczesny kompleks akademicki przeplata się z XIX-wieczną architekturą i ówczesnym układem przestrzennym. Starsza część miasteczka sąsiaduje z j. Kortowskim przyciągającym urokliwą plażą oraz przystanią. Nad akwenem rozciąga się stary park, który może się poszczycić ponad setką gatunków drzew, również egzotycznych. Drugi zbiornik wodny w granicach Kortowa – j. Starodworskie – nie stwarza co prawda warunków do kąpieli, ale nad jego brzegiem chętnie uczą się i wypoczywają studenci.

Nominacje dla regionu

** Teren nad j. Mamry. Drugie co do wielkości jezioro w Polsce wciąż jeszcze ma do zaoferowania turystom dzikie tereny nabrzeżne oraz atrakcyjne zielone przestrzenie w głębi lądu. Można je zobaczyć na przykład dzięki rowerowej pętli Green Velo. Jedną z nich są położone w gęstym lesie tereny dawnej kwatery dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach, z dobrze zachowanym kompleksem bunkrów. Kolejną atrakcją jest Kanał Mazurski – niedokończone, imponujące założenie hydrotechniczne z dwiema śluzami.

Teren nad j. Śniardwy. Cały obszar nad największym jeziorem w Polsce leży w urokliwym Mazurskim Parku Krajobrazowym. Na terenach wokół Śniardw każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy bardziej zurbanizowanych krajobrazów swój kawałek zieleni odkryją w Mikołajkach. Ci, którzy wolą spokojniejsze miejsca, mogą wybrać się np. do leżącego na półwyspie Popielna, gdzie znajduje się stacja badawcza hodowli PAN i muzeum przyrodnicze. Niezapomnianych doznań dostarczy także widok z falezy – wysokiego brzegu – na wyspie Szeroki Ostrów. To punkt, z którego zobaczymy m.in. Pajęczą Wyspę i Czarci Ostrów.

** Bulwary nad Łyną w Lidzbarku Warmińskim. Zielona wizytówka historycznej stolicy Warmii, łącząca dwa mosty nad rzeką Łyną. Przez wiele lat teren dzisiejszych bulwarów był zaniedbany, ale od 2017 r. nabrał charakteru wypoczynkowo-rekreacyjnego. Nieodzownie pomagają w tym rozmieszczone na całym obszarze ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw czy fontanna. Ponadto „schody hiszpańskie” i scena wraz z widownią. Zadbano nie tylko o bulwar, ale także o wzmocnienie brzegów rzeki oraz zieloną przestrzeń – nasadzenia, krzewy i drzewka.

** Bażantarnia w Elblągu. Ten zabytkowy park leśny leży na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Górskie cechy tego terenu, zbocza pokryte pięknym bukowo-grabowym lasem, wzgórza, strumyki, tajemnicze jary sprawiają, że Bażantarnia jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku elblążan. W otulinie Bażantarni znajduje się malowniczo położona Góra Chrobrego, z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta i okolic, a przy dobrej pogodzie nawet wody Zalewu Wiślanego.

** Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. To park etnograficzny z kilkudziesięcioma obiektami dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu zieleni, w ogródkach przyzagrodowych muzealnicy uprawiają kwiaty, warzywa i zioła. Działania związane z projektowaniem i zakładaniem ogrodów wiążą się z podkreślaniem potrzeby zachowania charakterystycznych cech krajobrazu wiejskiego.

** Gołdapska Promenada Zdrojowa. Gołdap to uzdrowisko i miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. Profil uzdrowiska ma charakter borowinowo-klimatyczny. Jedną z atrakcji Gołdapi jest Promenada Uzdrowiskowa, zielony zakątek w pobliżu jeziora. Wzdłuż promenady znajdują się m.in.: pijalnia wód mineralnych oraz tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.

** Kanał Elbląski. Unikatowe na światową skalę XIX-wieczne arcydzieło budownictwa wodnego. To funkcjonujący najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, wykorzystujący oryginalne rozwiązania hydrotechniczne, w tym system suchych pochylni transportujących statki. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 151,7 km. Wiele z jego odcinków przebiega przez malownicze zielone tereny, jak choćby ten w pobliżu pochylni Kąty w gm. Pasłęk.

** Puszcza Napiwodzko-Ramucka. To rozległy i zwarty kompleks borów sosnowych, w którym dorodne, stare drzewa są miejscem gniazdowania dużych ptaków drapieżnych: bielików, rybołowów i orlików krzykliwych. Puszcza stanowi ostoję ptasią o randze europejskiej. Stwierdzono w niej występowanie przynajmniej 35 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 14 gatunków ptaków znajdujących się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Liczne jeziora, tj. Łańskie, Kośno czy Omulew zapewniają bielikom i rybołowom odpowiednio obfite zasoby pokarmu. Torfowiska i łąki tego obszaru są lęgowiskami cietrzewi i derkaczy.

** Rzeka Krutynia. To jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce. Ponad połowa trasy ciągnie się przez teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak prowadzi przez kilkanaście akwenów połączonych krótkimi rzekami, które objęto wspólną nazwą Krutynia. Wije się przez malownicze tereny, począwszy od Sorkwit, a skończywszy na Rucianem-Nidzie. Przejrzyście czysta woda, odgłosy przyrody, zachwycające widoki i brak ludzi na niektórych, mniej popularnych odcinkach, to ogromne atuty Krutyni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZieleń w Łodzi. 12 pięknych miejsc: które lubicie najbardziej? Głosujcie
Następny artykułNowe życie Joanny Fiodorow