A A+ A++

Starfield dostał wreszcie oficjalne narzędzia moderskie Creation Kit. Graczy denerwuje jednak to, że niektóre mody, w tym te stworzone przez samą Bethesdę, są płatne.

Źródło fot. Microsoft. Screen pochodzi z Constellation Plushie Set, czyli jednego z płatnych modów przygotowanych przez Bethesdę.

i

Spis treści:

Ostatnich kilkanaście godzin było dobrych dla gry Starfield. Na pokazie Xbox Games Showcase pokazano zwiastun dodatku Starfield: Shattered Space, a chwilę później Bethesda wypuściła dużą aktualizację oznaczoną numerem 1.12.30.

Starfield – co nowego w patchu 1.12.30?

Zmiany oferowane przez aktualizację są obszerne.

  1. Patch dodał nową zawartość w postaci dwóch darmowych przygód. Trzecia dostępna jest za 700 punktów Creation Credits (o tym przeczytacie w dalszej części tekstu).
  2. Wprowadzono także pełne wsparcie dla modów. Pierwszym tego owocem jest wydanie narzędzi Creation Kit (dostępnych na PC), co pozwoli fanom tworzyć bardziej zaawansowane modyfikacje.
  3. Drugim owocem jest dodanie do usługi Creations (oficjalnej metody dystrybucji modów do gier Bethesdy) wsparcia dla Starfielda. Ta opcja dostępna jest także na konsolach, w przeciwieństwie do narzędzi Creation Kit. Jedna z nowych misji, zatytułowana Sęp, dostępna jest właśnie przez Creations, pozwalając graczom na zaznajomienie się z tą usługą.
  4. Na konsolach Xbox Series S i Xbox Series X można w sumie zainstalować do 100 GB modów. Dla porównania, w przypadku konsolowego Skyrima limit wynosił 2 GB.
  5. Aktualizacja dodała także system skanowania poszukiwanych, który umożliwia odnajdowanie i eliminowanie (lub pokojowe zatrzymywanie?) celów z nagrodami wyznaczonymi za ich głowy. Ponadto w siedzibie Przymierza Tropicieli pojawiła się dodatkowa tablica z dostępnymi elitarnymi misjami.
  6. Patch rozszerzył także opcje związane z majsterkowaniem przy uzbrojeniu. Broń biała otrzymała nowe poziomy i szersze możliwości modyfikacji. Z kolei dla osób preferujących broń palną dodano opcję wytwarzania własnej amunicji.
  7. Nie zabrakło także licznych poprawek błędów.

Abonament Game Pass kupisz tutaj

Kontrowersje związane z modami w Starfieldzie

Jak za każdym razem, gdy do Creations Bethesdy dodana zostaje nowa gra, powróciły kontrowersje związane z faktem, że niektóre projekty na niej są płatne. Kupuje się je za tzw. Creations Credits. Dostępnych jest wiele opcji – najtańsza oferująca 50 takich kredytów kosztuje 24,99 zł, podczas gdy za paczkę 5500 zapłacimy 249,99 zł.

Forum Steama wypełnione jest głosami narzekających na to graczy. Inni natomiast podnoszą, że przecież jest to tylko dodatkowa opcja, opracowana głównie z myślą o konsolach, jak również osobach, które chcą mieć pewność, że fanowskie projekty zostały odpowiednio przetestowane przez samą Bethesdę. Sercem społeczności moderskiej Starfielda pozostanie serwis NexusMods, gdzie będzie można pobierać modyfikacje, także te stworzone za pośrednictwem Creation Kit – bez dodatkowych opłat.

Ogólnie rzecz biorąc, same płatne mody zawsze były kontrowersyjne, ale towarzyszą one grom Bethesdy od czasu Skyrima. Do tej pory nie popsuły one społeczności moderskiej gier tego studia i nie ma powodów przypuszczać, że w przypadku Starfielda będzie inaczej.

W chwili pisania tej wiadomości w Starfield Creation Club dostępnych jest 86 modów. Przeważają wśród nich projekty kompletnie darmowe i tylko 11 jest płatnych. Denerwujące jest to, że wśród płatnych trzy są opracowane przez studio Bethesda, w tym wspomniana misja Sęp. Część graczy słusznie podnosi, że takie oficjalne mody powinny być udostępniane za darmo.

  1. Strona Starfield Creation Club
  2. Starfield na Steamie
  3. Recenzja Starfield – ten kosmos pozytywnie przytłacza

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo ma Piotr Krzystek? Sprawdzamy majątki samorządowców
Następny artykułWypadki przy pracy w I kwartale 2024 roku. Liczba wypadków śmiertelnych wzrosła o 130%, w zdrowiu o 300%