A A+ A++

Filety, tłoczki, wierszowniki, radełka, gilotyny, prasy, a pośród nich stara, rozpadająca się książka bez okładek i z uciekającymi na wszystkie strony kartkami. Tu dostanie nowe życie. O czym mowa? O drukarni Drukurs Świdniku, działającej pod egidą świdnickiej fundacji CIS. Właśnie tam odbywają się warsztaty introligatorskie, podczas których możemy samodzielnie odrestaurować stary wolumin, stworzyć stylowo oprawiony notes, album czy kalendarz lub po prostu przyjemnie spędzić czas, poznając podstawy introligatorskiego rzemiosła.

Tu rzemiosło przeplata się z technologią
– Podczas zajęć przekazujemy uczestnikom tajniki rzemiosła starszego niż druk, czyli introligatorstwa. Przede wszystkim uczymy, jak oprawia i naprawia się książki. Zarówno ręcznie, za pomocą starych, tradycyjnych narzędzi, jak i przy pomocy profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu – mówi Krzysztof Wilkołazki z drukarni Drukurs.
Uczestnicy warsztatów mają do dyspozycji wspomniane filety, tłoczki, młotki, wierszowniki, radełka, agaty pozłotnicze, stare czcionki i wiele innych narzędzi. W każdym z nich zaklęta jest historia tysięcy oprawionych przez wieki książek. Od doświadczonych fachowców i pasjonatów, dowiemy się jak nimi pracować.
– W kolekcji mamy narzędzia do tłoczeń, złocenia i ozdabiania. Używamy zabytkowej prasy oraz gilotyny z XIX wieku, która nadal doskonale działa i wykorzystujemy ją podczas warsztatów. Jesteśmy też dumni z rzeźbionej skrzyni do przechowywania noży introligatorskich. Większość z naszych zabytkowych narzędzi ma ponad sto lat i pracując nimi wręcz czuje się ich historię. Obok tego posiadamy nowoczesne drukarki i inne maszyny. Łączymy zatem stare rzemiosło z dzisiejszą technologią – podkreśla Krzysztof Wilkołazki.
Możemy tu poznać podstawy introligatorstwa, ale przede wszystkim zrealizować własne projekty przy użyciu dostępnych narzędzi. W Drukusie można, zatem samodzielnie przywrócić do formy starą, ukochaną książkę, stworzyć niepowtarzaną okładkę do kalendarza, lub notes dla bliskiej osoby.
– Wszystko zależy od pomysłu i zdolności manualnych. Najmłodsi mogą stworzyć notesik lub kolorowankę zszywając je podstawowym ściegiem. Starsi oprawić, chociażby roczniki ulubionych czasopism. Możliwości jest bardzo wiele, a zabawy i radości tworzenia jeszcze więcej – śmieje się świdnicki introligator.

Starożytny Rzym w Świdniku
Warsztaty sztuki introligatorskiej to część tego, co oferuje fundacja CIS. W drukarni przy ul. Warsztatowej 10 organizowanych jest szereg intersujących zajęć. Możemy tu poznać tajniki produkcji papieru czerpanego.
– Na wstępie takich zajęć opowiadamy historię papieru, a następnie przeprowadzamy przez cały cykl powstawania papieru czerpanego. Na początku dzieci produkują pulpę z makulatury. Z pojemnika, za pomocą specjalnych sit, czerpią masę papierową, a potem odsączają nadmiar wody. Końcowym etapem powstawania papieru jest zdobienie, prasowanie za pomocą prasy śrubowej i suszenie. Przekazujemy tutaj również tajniki ozdabiania przedmiotów za pomocą techniki decupage. Z pewnością niektórym spodoba się możliwość zrobienia sobie gry karcianej według własnego projektu – tłumaczy Elżbieta Łubkowska z fundacji CIS.
A skoro wszystko pachnie tu historią i tradycją, to kolejne zajęcia oferowane przez fundację CIS również zapraszają uczestników do wyprawy wehikułem czasu. Dzięki tej wyprawie poznamy tajemnice Starożytnego Rzymu. Dowiemy się, między innymi, jak wyglądał pancerz legionowy, żółw legionowy i do czego służyła fibula.
– Przy pomocy rekwizytów i doskonale odtworzonych starożytnych strojów zabieramy dzieci w podróż do Starożytnego Rzymu, gdzie przybliżamy historię wojskowości i życia Imperium Rzymskiego. Ta inscenizacja bardzo podoba się najmłodszym, ale ofertę tę kierujemy też do szkół, ponieważ to materiał na poziomie piątej klasy szkoły podstawowej. Dzięki takiej ciekawostce lekcje historii są atrakcyjniejsze, a wiedza przychodzi łatwiej – mówi Krzysztof Wilkołazki, prowadzący starożytne zajęcia.

Oferta dla każdego
Na zajęcia organizowane w drukarni może przyjść każdy. Dzięki ofercie i wiedzy prowadzących warsztaty nikt nie będzie się tu nudził. Drukarnia zaprasza przedszkolaki, młodzież szkolną oraz rodziny, czy po prostu grupy znajomych osób chcące spędzić wspólnie czas w nietuzinkowy sposób.
– Chcemy, żeby te zajęcia stały się pewnym mostem międzypokoleniowym. Przychodzą tu dziadkowie z wnukami i każdy znajduje coś dla siebie. Zajęcia są angażujące i przystępne zarówno dla młodszych, jak i starszych. Uczą dokładności i cierpliwości, zaszczepiają u najmłodszych ciekawość świata, a starszym dają chwilę wytchnienia przy spokojnych i angażujących zajęciach – podkreśla Elżbieta Łubkowska.
– Oczywiście zapraszamy też do korzystania z usług drukarni. Drukujemy, oprawiamy, projektujemy, czyli zajmujemy się tym co każda drukarnia, z tym, że popieramy to społeczną misją, wspomagając dzięki fundacji osoby w trudnej sytuacji życiowej – dodaje Krzysztof Wilkołazki.

Wszelkie informacje na temat warsztatów i zajęć znajdziemy na stronie www.drukurs.pl oraz dzwoniąc na nr 519 848 728.
mj

Fot: GŚ, Rzym – Fundacja CIS.

drukarnia Drukurs Głos Świdnika ksiązki starożytny Rzym Świdnik warsztaty

Artykuł przeczytano 408 razy

Last modified: 16 marca, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZespół Szkół Specjalnych w Oławie i Tęcza wspierają uchodźców z Ukrainy
Następny artykułPolska wzywa do misji pokojowej NATO na Ukrainie. Co na to ekspert?