A A+ A++

Jaka przyszłość czeka Stadion Śląski? Marszałek Jakub Chełstowski zapowiedział plany województwa śląskiego na rozwój obiektu w najbliższych latach. Powstanie muzeum, a obiekt otrzyma patrona?

Rozwój Stadionu Śląskiego w ostatnich latach był niezwykle dynamiczny – obiekt po modernizacji zyskał wiele dodatkowych funkcji i przestał być anachronicznym stadionem, na którym możliwa była jedynie organizacja spotkań piłkarskich i koncertów światowych gwiazd.

Dzięki remontowi powstało m.in. zaplecze lekkoatletyczne, a organizacja mityngów sportowych, w tym ubiegłorocznych Drużynowych Mistrzostw Europy sprawiła, że Kocioł Czarownic zyskał niespotykaną dotąd renomę. Po przebudowie możliwy był również powrót do zmaganiach żużlowych.

Obiekt po przebudowie spełnia najwyższe wymogi stawiane stadionom piłkarskim – to kategoria 4 według klasyfikacji UEFA. Posiada również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.

Stadion Śląski zyskał też wielu sportowych ambasadorów, w tym m.in. Anitę Włodarczyk czy Pawła Fajdka.

Stadion Śląski w ciągu ostatnich lat przeszedł metamorfozę

Możliwa stała się organizacja całej masy rozmaitych wydarzeń sportowych czy muzycznych. Dość wymienić Memoriał Janusza Kusocińskiego, Memoriał Kamili Skolimowskiej, SILESIA Marathon, Rajd Śląska, Tour de Pologne czy TAURON Speedway Euro Championship, a także mecze reprezentacji Polski.

Koncertem inaugurującym nowe dzieje Śląskiego był występ Guns N’Roses 9 lipca 2018 roku, rok później zagrał Rammstein, a obiekt gościł już masę imprez, w tym Monster Jam, Wniebowstąpienie czy Roztańczony Śląski. Telewizja Polsat zorganizowała na Śląskim trzykrotnie Sylwestrową Moc Przebojów.

Wielu z nas zastanawia się nad tym, jaka będzie droga rozwoju Stadionu Śląskiego w najbliższych latach. Pojawia się wiele rozmaitych pomysłów. Już na samym początku 2022 roku władze Stadionu Śląskiego ogłosiły powstanie nowej grupy ambasadorów Kotła Czarownic, czyli Silesia Galacticos Athletics Team.

Jak rysuje się przyszłość Stadionu Śląskiego? Jakub Chełstowski o planach wobec obiektu

Od dawna podnoszona jest kwestia powstania muzeum Stadionu Śląskiego – bogata historia Kotła Czarownic, który oficjalnie oddano do użytku w 1956 roku wręcz woła o godne upamiętnienie. W rozmowie z Pawłem Czado, dziennikarzem działu sportowego Interii marszałek Jakub Chełstowski przekonuje, że sam marzy o tym, by pełnowymiarowe muzeum Stadionu Śląskiego powstało możliwe szybko. Nie ukrywa tego, że pierwsze decyzje w celu stworzenia instytucji o charakterze muzealnym zostały już podjęte.

Warto przecież, żeby ludzie wiedzieli o wspaniałej historii tego miejsca i mogli do niej wracać. To musi być jednak miejsce z klasą, przemyślana koncepcja, atrakcyjna zarówno dla kibiców starszych, którzy mogliby podziwiać autentyczne eksponaty, jak i młodszych, których można przyciągnąć efektownymi multimediami – wyjaśnił Jakub Chełstowski.

Budżet Stadionu Śląskiego w 2022 roku ma być większy o 10 milionów złotych, jednak na tym etapie władze województwa nie chcą zdradzać więcej, zanim koncepcja nabierze konkretnych kształtów.

Od dłuższego czasu mówi się również o możliwości zmiany nazwy Kotła Czarownic. Nie chodzi tu o zupełną nazewniczą „metamorfozę”, a raczej dodanie patrona. Skoro Park Śląski nosi oficjalnie nazwę „Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku Gen. Jerzego Ziętka S. A.” i nadano mu imię „ojca chrzestnego” jednego z największych parków miejskich w Europie to można byłoby podobną koncepcję przenieść na Stadion Śląski.

Jakub Chełstowski przywołał w rozmowie z Interią przykład największego i najnowocześniejszego węgierskiego stadionu, czyli Puskas Arena, którego nowa nazwa (kiedyś Népstadion czyli Stadion Ludowy) pochodzi o najsławniejszego piłkarza Węgier, czyli Ferenca Puskasa. Kto zatem miałby zostać patronem Śląskiego? Tym piłkarzem może być tylko prawdziwa legenda.

Uważam, że byłoby świetnie Śląskiemu nadać imię Gerarda Cieślika, który przecież w niezwykły sposób tworzył jego historię. Dziś młodzi są zafascynowani Robertem Lewandowskim i słusznie, ale warto przypominać również naszych wielkich piłkarzy z przeszłości. Dlatego chciałbym, jeżeli pomysł dojdzie do skutku, żeby przed stadionem stanął w przyszłości piękny pomnik Gerarda Cieślika – zapowiedział Jakub Chełstowski.

Dobry wybór?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułII liga M: Zmiana lidera w trzeciej grupie, pierwsza porażka MCKiS-u
Następny artykułMieszkańcy zaskarżą decyzję radnych PREMIUM