A A+ A++



Środki czystości mogą być poważnym zagrożeniem dla dzieci – alarmują naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Około 200 zgłoszeń zatruć domową chemią, odnotowuje co roku Pracownia Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych CM UJ.

Kapsułki do prania i zmywarek, saszetki zawierające kondensat detergentów. Tego typu produkty cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Jednak powinny one szczególnie zwrócić uwagę rodziców. 

Dzieci poznają świat organoleptycznie, wszystko co jest w zasięgu ich ręki bardzo często ląduje w buzi. Również niektóre środki czystości jak kapsułki. Są kolorowe, atrakcyjne w dotyku, a osłonka rozpuszcza się pod wpływem wilgoci, w tym przypadku śliny

prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych CM UJ

Zatrucia elementami domowej chemii, chociaż w zdecydowanej większości niegroźne, mogą prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej obserwuje się podrażnienia skóry, śluzówek i oczu, można się spodziewać również biegunki oraz wymiotów. W przypadku zachłyśnięcia może dojść do zachłystowego zapalenia płuc. 

Pierwsza pomoc

Zdrowy i bezpieczny dom. Jak uniknąć zagrożeń?

Zdrowy i bezpieczny dom. Jak uniknąć zagrożeń?

Gdy zauważymy, że dziecko zjadło, bądź mogło zjeść kapsułkę pamiętajmy by nie prowokować wymiotów – wyjaśnia dr Michał Kuciel z Pracowni Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych CM UJ. Należy usunąć z ust pozostałości koncentratu oraz osłonki i dokładnie wypłukać wodą usta, skórę i w razie potrzeby oczy. Następnie zmienić zanieczyszczone ubranie i udać się do lekarza rodzinnego lub na SOR. W przypadku pewności, że dziecko nie połknęło zawartości kapsułki, a nie ma niepokojących objawów np. skórnych, należy dziecko obserwować i w razie jakiegokolwiek zaniepokojenia udać się do lekarza rodzinnego lub do SOR – dodaje dr Michał Kuciel z CM UJ.

Pracownia Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych Collegium Medicum na bieżąco prowadzi monitoring zatruć m.in. środkami czystości, często na życzenie samych producentów. Dane są im przekazywane, by mogli wprowadzić dodatkowe obostrzenia w dziedzinie bezpieczeństwa stosowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKłopoty Arsenalu. Bukayo Saka może opuścić najbliższe mecze
Następny artykułZmarł, ale pozostawił nam spuściznę