A A+ A++

W tym roku Wielkanoc wypada 31 marca. Poprzedza ją okres Wielkiego Postu, który rozpoczął się 14 lutego i zakończy 28 marca – w Wielki Czwartek, czyli pierwszego dnia Triduum Paschalnego.

Przykazania Kościoła katolickiego głoszą: przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.

Dla gorliwych, zasadniczych katolików spowiedź w okresie wielkanocnym to obowiązek.

— W Wielki Post ludzie porządkują odniesienia do Boga, do drugiego człowieka i do samych siebie. Jest okazja do sakramentalnego potwierdzenia — mówi ksiądz Jan Kleszcz, zapraszając wiernych na sakrament pokuty do kaplicy znajdującej się na antresoli dworca kolejowego Wrocław Główny.

Spowiednik będzie w kaplicy każdego dnia w godzinach od 20:00 do 22:00 w okresie od 1 do 27 marca. Godziny wieczorne, nazywane nikodemowymi, odnoszą się do opowiadanej przez św. Jana Ewangelistę historii o Nikodemie, dostojniku żydowskim i faryzeuszu, który przyszedł do Jezusa nocą. Nauczyciel tłumaczy Nikodemowi, co oznacza urodzić się na nowo.

W tej ewangelii zapisany jest znany werset: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.”


Zobacz również

Dostosować się do stylu życia wiernych

Godziny spowiedzi w kaplicy na dworcu to dostosowanie się do zmieniających się przyzwyczajeń współczesnego świata.

— Wszyscy dostrzegamy zmiany, jakie następują w stylu życia mieszkańców dużych miast: z jednej strony ogromne tempo, z drugiej pozostawanie do późnych godzin w pracy — wyjaśnia ksiądz Rafał Kowalski z archidiecezji wrocławskiej.

— Ponadto dzieci i młodzież po szkole uczęszczają na zajęcia dodatkowe, co angażuje także ich rodziców. Jako Kościół wychodzimy im naprzeciw, proponując dodatkowe godziny nabożeństw, spotkań, w tym także umożliwiając przystępowanie do sakramentów świętych w miejscach i porach, które są dla nich wygodniejsze —kontynuuje wielebny.

Ksiądz Kowalski zwraca uwagę na zmiany zwyczajów: — Jeszcze nie tak dawno we wrocławskich parafiach w niedziele największą frekwencją cieszyły się Msze święte we wczesnych godzinach porannych. Dziś przybywa kościołów, w których można wziąć udział w Eucharystii po godz. 20.00, a nawet i 21.00.

W ostatnich dniach Wielkiego Postu wiele parafii organizuje spowiedź do późnych godzin nocnych, a nawet wyznacza dni, kiedy dyżur w konfesjonale jest pełniony całą dobę. — Tego typu inicjatywy są o tyle pozytywne, że pokazują, iż naprawdę wielu mieszkańców Wrocławia bardzo poważnie traktuje czas Wielkiego Postu i chętnie z tych propozycji korzysta — zauważa duchowny.

Kaplica otwarta całą dobę

Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu na dworcu głównym jest otwarta całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Została poświęcona przez arcybiskupa w listopadzie 2021 roku. Jej patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska – opiekunka kolejarzy.

Powrót miejsca modlitwy na Wrocław Główny (poprzednie zniknęło w trakcie remontu) to zasługa księdza Jana Kleszcza, kapelana dworca i kaplicy, proboszcza parafii pw. Świętego Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na Brochowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy najlepiej zajść w ciążę? Wcale nie jest to oczywiste
Następny artykułCo dalej z budową Lubuskiego Centrum Onkologii?