A A+ A++

86 osób zgłosiło się w Jaworznie na rachmistrzów do zbliżającego się Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Termin zgłoszeń zakończył się 16 lutego. Spośród kandydatów Gminne Biuro Spisowe wyłoni 38 osób, które najlepiej poradzą sobie na egzaminie kończącym szkolenie online. Wielkie ogólnopolskie zbieranie danych rozpocznie się 1 kwietnia tego roku i potrwa kilka miesięcy.

Spis ma na celu zebranie informacji o osobach mieszkających na terytorium Polski, strukturze ludności pod względem cech demograficznych, społecznych i zawodowych, takich jak np. wyznanie, narodowość, stopień niepełnosprawności, wykształcenie, wykonywany zawód.

Osoby mieszkające na stałe lub tymczasowo na terenie naszego kraju mają obowiązek odpowiedzieć na szereg pytań (nie mogą odmówić udzielenia odpowiedzi), a zebrane w ten sposób informacje dadzą odpowiedź na pytania o to, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spis dotyczy nie tylko ludzi, ale też mieszkań, budynków, obiektów zbiorowego zakwaterowania i innych zamieszkanych pomieszczeń, które nie są mieszkaniami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami spis ma zakończyć się 30 czerwca. Niewykluczone jednak, że, z powodu pandemii, zostanie przedłużony. Wszystko zależy od wejścia w życie drugiej nowelizacji ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym – tłumaczy Barbara Proksa, zastępca gminnego komisarza spisowego w naszym mieście.

Jak wziąć udział w spisie? Są trzy sposoby: dokonując samospisu przez internet, rozmawiając z rachmistrzem przez telefon lub przyjmując go u siebie w domu. Pierwsza możliwość będzie dostępna od 1 kwietnia. Można „spisać się”, wykorzystując własny komputer lub przy specjalnym stanowisku internetowym w magistracie. – Osoby, które mają utrudniony dostęp do sieci lub nie radzą sobie w obsłudze komputera, będą mogły przyjść do Urzędu Miejskiego i liczyć na pomoc – zapewnia Barbara Proksa. Samospis będzie możliwy do końca całego spisu. Rachmistrzowie zaczną kontaktować się z mieszkańcami swoich rejonów dopiero w połowie kwietnia, w większości będą to robić telefonicznie. Do domów zapukają tylko wtedy, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Rachmistrzowie to osoby pełnoletnie wybrane spośród kandydatów biorących udział w otwartym i konkurencyjnym naborze. Muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Skąd pewność, że nasi rozmówcy, podający się za rachmistrzów,rzeczywiście nimi są? Jak podkreśla zastępca komisarza spisowego w Jaworznie, każdy rachmistrz będzie posiadać identyfikator z przypisanym mu numerem. Jego tożsamość będzie można sprawdzić, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie www.spis.gov.pl i na stronach internetowych urzędów statystycznych.

Jakie dane należy podać podczas spisu?
Będą nimi płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, kraj posiadanego obywatelstwa, wykształcenie, bieżący status aktywności zawodowej (pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo), miejsce pracy, rodzaj działalności zakładu pracy, wykonywany zawód, status zatrudnienia, wymiar czasu pracy, rodzaj źródła utrzymania, rodzaje pobieranych świadczeń. Będzie też szereg pytań o ewentualną niepełnosprawność i o kwestie migracji w kraju i poza jego granicami. Zostaniemy np. zapytani, odkąd mieszkamy w obecnej miejscowości, o to, gdzie wcześniej mieszkaliśmy, jak również o to, czy kiedykolwiek przebywaliśmy za granicą, w jakim kraju i kiedy tam wyjechaliśmy. Padną też pytania o narodowość, język, którym posługujemy się w domu, o wyznanie, a także o stopień pokrewieństwa z innymi domownikami. Ostatnia partia zagadnień będzie dotyczyć stanu i charakterystyki mieszkań i budynków, np. ich własności, rodzaju i liczby pomieszczeń mieszkalnych, wyposażenia mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne, roku budowy budynku i tego, ile jest w nim lokali mieszkalnych.

[Puls Jaworzna, nr 5 (197), 18 lutego 2021 r., str. 8]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie ma wolności bez narodowego kapitału
Następny artykułNie żyje Aleksander Doba. Wielokrotnie spływał Brdą i opowiadał w Bydgoszczy o dalekich wyprawach