A A+ A++

Służby terenowe i monitoringowe Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) sprawdzą rozległość i ewentualne uszkodzenia szlaków po spektakularnym obrywie skalnym w rejonie Morskiego Oka – poinformowała w poniedziałek Paulina Kołodziejska z TPN.

Piątkowy obryw skalny z ścian Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w kierunku Przełęczy pod Chłopkiem, choć wywołał spektakularną lawinę spadających głazów, nie był czymś niezwykłym.


Tatromaniak



Lawina kamienna w rejonie Morskiego Oka – KU PRZESTRODZE

“Obrywy skalne są zjawiskiem naturalnym, powszechnie występującym w górach typu alpejskiego. Ich przyczyny są zróżnicowane. Najczęściej na wystąpienie obrywu składa się kilka czynników, jak na przykład lokalna geologia, tektonika czy warunki atmosferyczne” – wyjaśniła Kołodziejska.

Moment zejścia skalnej lawiny w kierunku Morskiego Oka nagrał przypadkowy turysta i umieścił w sieci.

Poprzedni, sporych rozmiarów obryw skalny w Tatrach, miał miejsce w rejonie Niebieskiej Turni w maju 2018 roku. Wówczas został zniszczony fragment popularnego szlaku między Świnicą, a Przełęczą Zawrat.

Dwa tygodnie temu do jeszcze większego obrywu doszło we włoskich Dolomitach, gdzie w kierunku jednej z miejscowości runął cały wierzchołek góry w masywie Croda Marcora, ok 5 km na południe od Cortina d’Ampezzo. Nagranie tej lawiny zobaczysz tutaj: 

«« | « |


1

| » | »»

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoradca klienta – opis zawodu
Następny artykułJakie meble wybrać do małej garderoby?