Zgodnie z zapowiedziami brytyjskich władz, uruchomienie “Artykułu 50”, która to procedura rozpocznie proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie miało miejsce 29 marca. A co w efekcie Brexit może oznaczać dla Polaków? Wprowadzenie nowej polityki imigracyjnej obejmującej wizy i pozwolenia na pracę – o czym otwarcie informują brytyjscy politycy.
Zobacz także:
„Dla wielu Polaków Wielka Brytania jest właściwie drugim domem, a teraz ich przyszłość jest niepewna” podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Kubisiak z Work Service. Dodaje również, że pojawia się pytanie, czy prawa nabyte zostaną utrzymane. Jeśli tak, to sytuacja pracujących na Wyspach Polaków paradoksalnie może się poprawić.
Wszytko, za sprawą planów brytyjskiego rządu. Politycy zapowiadają wprowadzenie nowej polityki imigracyjnej obejmującej wizy i pozwolenia na pracę, dla osób, które przyjadą do Wielkiej Brytanii po Brexicie. Jednym z elementów nowego systemu mają być także kontrole przeprowadzane przez pracodawców i właścicieli nieruchomości. Osoby zatrudniające nielegalnych imigrantów lub wynajmujące im mieszkanie musiałyby liczyć się z wysokimi grzywnami, a także karami pozbawienia wolności.
Nowa polityka z pewnością ograniczy napływ nowych pracowników do kraju, zatem osoby, które już pracują i działają na brytyjskim rynku pracy, będą miały mniejszą konkurencję. „To osoby, które dopiero myślą o wyjeździe do pracy do Wielkiej Brytanii mogą mieć problem” uważa Andrzej Kubisiak.
Wizy i pozwolenia na pracę z pewnością utrudnią dostęp do pracy. Etap biurokracji, aby wejść na ten rynek będzie dużo bardziej skomplikowany niż obecnie. To natomiast spowoduje, że nie będzie to już rynek chętnie wybierany przez Polaków. „Będą wybierać takie kraje jak Niemcy, Norwegia czy Czechy” uważa ekspert. Dodaje, że Wielka Brytania, wychodząc ze struktur Unii Europejskiej, odetnie pewną gałąź, z której chętnie korzystali w ostatnich latach Polacy.
Theresa May oficjalnie rozpocznie wychodzenie z Unii Europejskiej w środę, 29 marca. Wynegocjowanie najlepszych warunków ma potrwać do dwóch lat. 65% Brytyjczyków uważa, że poziom imigracji do Wielkiej Brytanii jest zbyt wysoki, a 56% opowiada się za wprowadzeniem całkowitego lub częściowego zakazu imigracji dla nisko wykształconych migrantów. Jednocześnie aż 72 proc. respondentów popiera przyjmowanie studentów zagranicznych, którzy płacą za swoje studia, a 71 proc. popiera przyjmowanie migrantów, którzy mają wyższe wykształcenie i szukają wysoko wynagradzanej pracy.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: melis / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS