A A+ A++

Przed nami długi weekend i czas, którym przychodnie medyczne będą zamknięte. Kościański szpital opublikował informację dotyczącą Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Warto pamiętać z jakimi problemami możemy zgłosić się do SOR i jak on funkcjonuje.

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzisz po receptę na leki lub skierowanie na badania.

Kiedy możemy iść na SOR?

  • Kiedy doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie);
  • Kiedy nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz problemy z krążeniem;
  • przychodnia nie może udzielić Ci pomocy, a Twój stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

Pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym obejmuje również świadczenia, które wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR kieruje pacjenta na leczenie szpitalne lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.

Jak przyjmuje Szpitalny Oddział Ratunkowy?

W szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To profesjonalista medyczny (nie pracownik rejestracji) decyduje na podstawie stanu zdrowia pacjentów kogo ratować w pierwszej kolejności.

Coraz więcej szpitali prowadzi wśród pacjentów SOR triaż. To metoda segregacji pacjentów na tych, którzy potrzebują pomocy natychmiast bądź pilnie, i tych, którzy mogą z medycznego punktu widzenia na pomoc poczekać.

Podstawowe kody triażu:

  • czerwony – bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia – pomoc musi być udzielona natychmiast
  • żółty – przypadek pilny – pacjent powinien być przyjęty jak najszybciej;
  • zielony – przypadek stabilny – nie ma zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu – pacjent zostanie przyjęty po pacjentach z kodem czerwonym i żółtym.

W niektórych szpitalach są dodatkowe kody: pomarańczowy i niebieski (im bardziej gorący odcień koloru, tym pilniejszy przypadek).

Podczas pobytu na SOR możesz być po diagnostyce skierowany na odpowiedni oddział szpitala, na obserwację lub wypisany do domu.

Gdzie możemy skorzystać z pomocy medycznej w soboty, niedziele i święta?

Jeśli Ty lub Twoje dziecko źle się czujecie i obawiasz się, że stan zdrowia pogorszy się do następnego dnia, ale nie ma zagrożenia życia, możesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Kościański szpital przypomina, iż od dnia 11 lipca 2022 roku świadczenia zdrowotne w zakresie tzw. „wieczorynki”  realizowane są w Szpitalu w tzw. Białym Domku (po prawej stronie przy wejściu na teren Szpitala).

Godziny przyjęć:

Telefon kontaktowy: 65 525 04 83

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na DK94. Samochód uderzył w mostek
Następny artykułWielka Sobota – święcenie pokarmów – fotorelacja 2023