A A+ A++

Czy sól himalajska jest zdrowa?

Sól himalajska jest jedną z odmian soli kamiennej. Ma charakterystyczny różowy kolor. Skąd pochodzi ta barwa? Wynika z obecności żelaza, a dokładniej tlenku żelaza w soli. Odmiana himalajska jest pozyskiwana głównie z kopalni Khewra w Pakistanie. Najważniejsze pierwiastki mineralne, które znajdują się w soli himalajskiej, to sód, potas, magnez i wapń – w sumie aż 84 minerały.

Należy pamiętać, że eksperci rekomendują dzienne spożycie soli na poziomie maksymalnie 5 gramów (1 mała, płaska łyżeczka). Z kolei według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, zalecana maksymalne dzienne spożycie sodu to 1,5 g. Co oznacza, że spożycie żadnej soli – nawet himalajskiej – w nadmiarze nie jest wskazane. Szczególnie osoby, które borykają się z problemami hormonalnymi, chorobami nerek i otyłością powinny szczególnie uważać na spożywaną dzienną dawkę soli i sodu. Warto również pamiętać, że sól można zastąpić innymi dodatkami. Smak potraw podkreślają przyprawy, zioła, sok z cytryny, oliwa z oliwek. Na rynku dostępne są kompozycje ziół lub przypraw, które zastępują sól.

Sól himalajska – na co pomaga?

Jakie właściwości prozdrowotne posiada sól himalajska? Na co pomaga? Wspiera prawidłową pracę jelit, pomaga w usuwaniu złogów pokarmowych i znajdujących się tam toksyn. Zwalcza różnego rodzaju infekcje – przede wszystkim jamy ustnej, gardła i układu oddechowego. Z soli himalajskiej przygotowuje się płukanki do ust lub gardła, które odkażają podrażnione miejsca i łagodzą objawy wirusowego zapalenia. Sól himalajską stosuje się powszechnie w kuchni, ale również w łazience. Można na jej bazie przygotować kąpiele, domowe, złuszczające peelingi, okłady lub stosować jako dodatek do płukanek solankowych. Kąpiele z dodatkiem soli himalajskiej wygładzają skórę, koją, odprężają, pomagają w rekonwalescencji – leczą urazy i stłuczenia. Sól himalajska jest również używana do inhalacji. Można również na jej bazie przygotować domowy izotonik. Wystarczy do ciepłej wody dodać miód, sok z cytryny i szczyptę soli. Taki napój zaleca się pić po treningu, by uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. Domowy izotonik jest również polecany po zatruciu pokarmowym.

Sól morska czy himalajska?

Wiele osób, podczas robienia zakupów, staje przed tym dylematem: sól morska czy himalajska? Różnice pomiędzy tymi dwoma produktami widać gołym okiem – inny jest ich kolor. Sól morska jest pozbawiona aż tylu wzbogaceń (w postaci witamin i minerałów) jak sól himalajska. Morska zawiera dużo więcej zanieczyszczeń. Z czego to wynika? Sól morska jest krystalizowana z wód morskich i jezior. Takie miejsca nie są pozbawione zanieczyszczeń, dlatego sól w tak sposób pozyskana może zawierać w swoim składzie nawet metale ciężkie (m.in. ołów) i wiele innych szkodliwych substancji. Sól himalajska jest wydobywana z wiekowych, suchych pokładów, zlokalizowanych w Pakistanie, dzięki temu jest praktycznie pozbawiona zanieczyszczeń, dlatego właśnie ma dużą przewagę nad morską.

Źródło tekstu: https://superbutelki.pl/pl/blog/Sol-himalajska-na-co-pomaga-i-jakie-sa-jej-zastosowania/27

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoda zalała Kaufland. Na miejscu straż pożarna i policja
Następny artykułUM Włocławek: Dodatek mieszkaniowy dla najemców i podnajemców powiększony o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19