A A+ A++

Ubiór jest doskonałą formą komunikacji wizualnej. Badając sposób ubierania się ludzi w różnych okresach historycznych, możemy dowiedzieć się wiele nie tylko o nich samych jako jednostkach, ale również o społeczeństwie, w jakim żyli. Już Ludwik XIV napisał: „Moda jest zwierciadłem historii. Odzwierciedla bowiem społeczne, ekonomiczne i polityczne przemiany, a nie tylko ludzkie kaprysy.”

18.01.2023, godz. 16.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71

Wstęp wolny. Propozycja dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat.

zamów transport door-to-door >>

Jednak od ciżemek hrabiego Andegawenii, przez suknię królowej Wiktorii, po “małą czarną”  Coco Chanel, niektóre ubiory nie tylko odzwierciedlały historię, ale także na nią wpływały. Pozostawiły trwałe do dzisiaj ślady nie tylko w modzie europejskiej, ale również w naszej kulturze i jej wzorcach.

Takim znaczącym ubiorom poświęcony będzie wykład, natomiast w części warsztatowej spotkania będziemy kontynuować i doskonalić techniki geometrycznego haftu średniowiecznego.

Propozycja dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat. Udział bezpłatny. 
Spotkanie składa się z:
– krótkiego wykładu z prezentacją multimedialną
– kontynuacji warsztatów geometrycznego haftu średniowiecznego.
Uczestnicy otrzymają materiały i instruktaż.

Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego SOK.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOK Suwałki: Razem. Z mamą i tatą
Następny artykułUM Dąbrowa Górnicza: Zaoszczędźmy zwierzętom stresu w sylwestrową noc