A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

 „Drugie życie drzew” to projekt edukacyjny promujący kolejne proekologiczne działania miasta, wpływające na poprawę bioróżnorodności.

– Podczas spotkania przekażemy mieszkańcom ciekawe informacje. Na przykład, że niszcząca siła przyrody bardzo często stwarza wielkie możliwości do innego życia i powoduje, że przyroda wcale nie ginie, a wręcz rozkwita nowym, bogatszym i zróżnicowanym biologicznie życiem – zapowiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Podczas festynu (w okolicy bramy wejściowej do ZOO od strony parku Konstytucji 3 Maja) będzie można skorzystać z oferty stoisk z licznymi atrakcjami. Na wydarzenie miasto zaprasza rodziny z dziećmi, ale też wszystkich mieszkańców, którzy w tym dniu pojawią się w parku. Będzie między innymi malowanie twarzy, drewnianych drzewek i kolorowanek przyrodniczych, bezpłatne lody oraz saturator Wodociągów Białostockich (z popularną w czasach PRL wodą sodową).

Główną atrakcją festynu będzie przyrodnicza gra terenowa dla rodzin z dziećmi. Dla tych, którzy najszybciej odnajdą ukryte na terenie parku miejsca, zbiorą kody i zameldują się na mecie, organizatorzy zapewnili atrakcyjne nagrody, takie jak fotele hamakowe, książki o tematyce przyrodniczej, miód z białostockiej pasieki miejskiej i inne gadżety. Będzie to też okazja, żeby pospacerować po Akcencie ZOO lub wybrać się do oddanego do użytku kilka dni wcześniej wodnego placu zabaw.

– Projekt „Drugie życie drzew” przybliża bogactwo zamierających, zmurszałych lub powalonych drzew, będących siedliskiem wielu gatunków roślin i grzybów, oraz miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt. Martwe drzewa, stojące fragmenty pni, leżące kłody znacznie zwiększają rzeczywistą powierzchnię siedliska leśnego. Martwe drewno jest siedliskiem niezwykle dynamicznym i różnorodnym, ciągle zmieniającym swoje właściwości – informuje Agnieszka Błachowska z białostockiego magistratu.  Kombinacja kształtów, gatunków drewna, stopnia rozkładu umożliwia współistnienie wielu gatunków fauny i flory o różnych wymaganiach i sposobach życia na stosunkowo niewielkim obszarze. Zachowanie martwych pni drzew i kłód ma wielkie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, zwłaszcza w parkach miejskich, gdzie martwe drewno właściwie nie występuje, bo jest usuwane jako nieestetyczne lub zagrażające bezpieczeństwu ludzi.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałopolska. Plenerowe imprezy w najbliższy weekend. Koniecznie sprawdźcie, gdzie się wybrać!
Następny artykułBędzie jak spod igły