A A+ A++
Wiadomość
pozostałe
16 maja 2022, 10:08

autor: Adam Adamczyk

Naukowcy znaleźli sposób na ożywienie oka po pięciu godzinach od jego śmierci. Co to znaczy dla medycyny?

źródło: Flickr | MacroReflex

Spis treści:

Śmierć jest uważana za nieuchronną i nieodwracalną, ale co, jeśli technologia umożliwi ożywianie martwych organów? Przełomowe badanie wykazało, że jest to możliwe i choć mowa tu o przywracaniu funkcji reagowania na światło, za które odpowiedzialne jest oko, to może to być wstęp do dalszych, znacznie bardziej ambitnych i ekscytujących badań.

Badania na oku

Naukowcy z USA dowiedli, że światłoczułe komórki neuronów w siatkówce mogą nadal reagować na światło i komunikować się ze sobą nawet pięć godzin po śmierci, wysyłając sygnały przypominające te zarejestrowane u żywych osób. Co istotne, neurony te stanowią część ośrodkowego układu nerwowego (OUN), który obejmuje mózg i rdzeń kręgowy, co stwarza możliwość, że inne komórki OUN mogą zostać podobnie ożywione, przywracając w ten sposób zdolności motoryczne, a może nawet świadomość człowieka. Dr Frans Vinberg, asystent profesora okulistyki i nauk wizualnych na Uniwersytecie w Utah, powiedział:

Udało nam się sprawić, że komórki siatkówki zaczęły się ze sobą komunikować, tak, jak to robią w żywym oku. W poprzednich badaniach udało się przywrócić bardzo ograniczoną aktywność elektryczną w oczach dawców narządów, ale nigdy nie udało się tego dokonać w plamce żółtej, i to w takim stopniu, jaki udało nam się teraz wykazać. Siatkówka jest częścią naszego centralnego układu nerwowego, więc sądzimy, że podobne rzeczy można zaobserwować również w innych częściach mózgu.

Bardzo interesującą opinię wygłosił także dr Sam Parnia, dyrektor badań nad opieką krytyczną i resuscytacją w NYU Grossman School of Medicine, w USA.

To fascynujące badanie wyraźnie pokazuje, że w przeciwieństwie do konwencji społecznej i historycznej, zgodnie z którą śmierć jest uważana za trwałą i nieodwracalną, z perspektywy biologicznej śmierć pozostaje odwracalna aż do okresu pośmiertnego.

Czy będzie można żyć wiecznie?

Niemal każdy z nas chociaż raz marzył o tym, aby móc żyć wiecznie. Aktualnie jest to oczywiście niemożliwe, jednak istnieją teorie, które biorą pod uwagę taką możliwość. Całe nasze ciało jest zbudowane z komórek, które posiadają określoną długość życia, którą niektórzy określają terminem długości rozpadu. Kiedy taki proces doprowadzi do śmierci mózgu, następuje zgon, jednak gdyby zatrzymać ten proces, w teorii człowiek mógłby żyć wiecznie. Trwają badania, mające na celu zbadać komórki pod kątem, nazwijmy to wprost – nieśmiertelności. Prawda jest taka, że wiele osób je posiada. Są to komórki nowotworowe, które nie mają własnego czasu rozpadu i rozrastają się do momentu, aż doprowadzą do śmierci ich nosiciela. Naukowcy zainspirowani tym mechanizmem poszukują sposobu na to, aby komórki w ciele człowieka nie ulegały rozpadowi podobnie jak w przypadku tych nowotworowych, ale nie doprowadzając do ich rozrastania się.

Inne ciekawe badania znajdziecie tutaj:

  1. Bill Gates wspiera badania nad „przyciemnieniem” Słońca
  2. Internet kwantowy to nie tylko teoria. Przełom w badaniach nad teleportacją

Śmierć może być odwracalna. Naukowcy ożywili martwe oczy - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 1 czerwca zmiana zasad korzystania z komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy
Następny artykułOgrody Słubfurtu na tarasie widokowym CP