A A+ A++

W walce o nieunikniony upływ czasu wszystkie chwyty są dozwolone. Stosujemy produkty i zabiegi upiększające, o których wcześniej nawet byśmy nie pomyśleli. Ostatnimi czasy ogromną furorę robią produkty do pielęgnacji skóry z dodatkiem śluzu ze ślimaka. Chociaż świadomość tego, co znajduje się w naszym kremie do twarzy może zniechęcać, to kosmetyki z dodatkiem śluzu ze ślimaka to prawdziwy hit kosmetyczny. Co warto wiedzieć o śluzie ze ślimaka? Czy kosmetyki z jego dodatkiem faktycznie działają?

Kosmetyki z dodatkiem śluzu ze ślimaka to prawdziwy hit w pielęgnacji urody. Źródło: shutterstock

  1. Śluz ze ślimaka – co to takiego?
  2. W jaki sposób pozyskiwany jest śluz ze ślimaka?
  3. Jakie cenne składniki pielęgnacyjne zawiera śluz ze ślimaka?
  4. Właściwości kosmetyczne śluzu ze ślimaka
  5. Kosmetyki z dodatkiem śluzu ze ślimaka
  6. Śluz ze ślimaka – tak czy nie?

Śluz ze ślimaka – co to takiego?

Śluz ze ślimaka to naturalna wydzielina pozyskiwana z tych sympatycznych mięczaków, którą dodaje się do kosmetyków pielęgnujących skórę. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, stosuje się go w kosmetyce do tworzenia różnych preparatów zwalczających liczne dolegliwości skórne. Od jakiegoś czasu śluz ze ślimaka jest prawdziwym hitem kosmetycznym. Chociaż spora grupa przedstawicielek płci pięknej nadal nie jest przekonana do stosowania tej substancji w celu poprawy urody, to producenci kosmetyczni skutecznie starają się zachęcić do używania preparatów z dodatkiem tej wydzieliny zachwalając jej cudowne właściwości. Największymi fankami preparatów pielęgnacyjnych z dodatkiem tej naturalnej substancji są mieszkanki Korei Południowej.

Pomimo tego, że szał na produkty kosmetyczne z zawartością śluzu tego mięczaka pojawił się stosunkowo niedawno, to ślimak i jego wydzielina obecne były w medycynie od wieków. Jego kojące właściwości wykorzystywano między innymi w starożytnej Grecji. Podobno sam Hipokrates zalecał nakładanie zmiażdżonych ślimaków na skórę jako antidotum na stany zapalne. Po śluz tych mięczaków sięgali także mieszkańcy południowych Włoch w celu leczenia trądziku i kurzajek. W 1980 roku pewna chilijska rodzina założyła hodowlę jadalnych ślimaków z gatunku Helix Aspersa Muller. Niebawem odkryli, że po kontakcie z tymi zwierzątkami rany na ich rękach znacznie szybciej się regenerowały, a skóra była w lepszej kondycji. Obserwując te pozytywne efekty, najstarszy z synów farmera zaczął prowadzić badania nad właściwościami śluzu ze ślimaka. Natomiast w roku 1993 opatentowano pierwszy krem z 80% zawartością wydzieliny tego mięczaka.

Na podstawie: https://www.yesstyle.com/blog/2016-02-02/10-fascinating-facts-about-snail-slime-you-should-know-the-yesstyle-beauty-lab/

W jaki sposób pozyskiwany jest śluz ze ślimaka?

Warto też wiedzieć, że nie każda odmiana tego mięczaka produkuje wydzielinę, która nadaje się do kosmetycznego wykorzystania. Najpopularniejszy jest gatunek Helix Aspersa Muller, czyli tzw. ślimak śródziemnomorski. W trakcie pozyskiwania śluzu żaden ślimak nie cierpi, ponieważ robi się to w sposób dla nich bezpieczny i bezinwazyjny. Cała procedura odbywa się w hodowlach jak najbardziej zbliżonych do naturalnego środowiska ich życia. Nie jest do końca wiadomo, jak dokładnie się to odbywa, ale jedna z firm kosmetycznych zdradziła, że ślimaki wkłada się do specjalnej maszyny, aby produkowały śluz. Następnie powracają na farmę, by nabrały sił na kolejną rundę. Odpowiednie warunki ślimaków są bardzo ważne, ponieważ ich śluz nadaje się tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest produkowany przez zdrowe, szczęśliwe i niezestresowane mięczaki. Wiąże się to z tym, że ślimaki wydzielają dwa rodzaje śluzu: limozynę i kryptozynę, która to właśnie jest pożądana w pielęgnacji skóry. Gdy mięczak jest zestresowany może dojść do sytuacji, kiedy kryptozyna zostanie skażona toksynami zawartymi w limozynie. Jeden ślimak może jednorazowo wyprodukować około jednej łyżeczki śluzu, dlatego też kosmetyki ze ślimaczym śluzem nie należą do najtańszych.

Zabiegi kosmetyczne ze ślimakami coraz częściej pojawiają się w ofercie gabinetów kosmetycznych. Źródło: shutterstock

Jakie cenne składniki pielęgnacyjne zawiera śluz ze ślimaka?

Wszystkie cenne właściwości kosmetyczne zawdzięcza naturalnym składnikom, które mają pozytywny wpływ na naszą skórę. Są to przede wszystkim:

  • Witamina C – jest bardzo silnym antyoksydantem, który pobudzając syntezę kolagenu, znakomicie działa na skórę twarzy. Dodatkowo kwas askorbinowy uszczelnia naczynia krwionośne, a także rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza plamy pigmentacyjne, a także ma doskonały wpływ na promienny i zdrowy wygląd cery.
  • Alantoina – związek ten wykazuje silne działanie kojące, dzięki którym koi wszelkie podrażnienia skórne oraz zmniejsza zmiany trądzikowe. Poza tym działa nawilżająco, przyspiesza regeneracje skóry, łagodzi stany zapalne, redukuje blizny, zmniejsza widoczność rozstępów oraz wspomaga proces likwidacji cellulitu.  
  • Kwas glikolowy – jego zadaniem jest wzmacnianie warstwy hydrolipidowej skóry oraz jej regenerację i wygładzenie. Dodatkowo zmniejsza proces wydzielania sebum i oczyszcza pory.
  • Kolagen – odpowiedzialny jest za elastyczność i jędrność skóry twarzy. Dzięki niemu nasze zmarszczki się spłycają, a cera jest bardziej napięta i wygląda dużo młodziej.
  • Elastyna – substancja ta również ma wpływ na jędrność i elastyczność naszej cery. Jest także składnikiem włókien cery, a dzięki niej wygładza powstałe zmarszczki i nieestetyczne bruzdy.
  • Witamina E – nazywana także witaminą młodości, ponieważ nawilża, zmiękcza i wygładza cerę, a także chroni ją przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.
  • Witamina A – również ogranicza działanie i rozwój wolnych rodników, a przez co hamuje procesy starzenia i regeneruje uszkodzony naskórek.
  • Mukopolisacharydy – koją podrażnienia skórne, natomiast w połączeniu z kolagenem i elastyną skutecznie nawilżają, regenerują i odmładzają.
  • Naturalne antybiotyki – skutecznie niwelują stany zapalne skóry oraz likwidują nagromadzone na nich szkodliwe drobnoustroje.

Właściwości kosmetyczne śluzu ze ślimaka

Śluz ze ślimaka wykazuje wiele niezwykłych właściwości, między innymi regeneruje, działa ochronnie i przeciwutleniająco na skórę, tym samym spowalnia procesy starzenia się. Kosmetyki z zawartością wydzieliny tych mięczaków zmniejszają widoczność zmarszczek i sprawiają, że skóra twarzy staje się bardziej napięta, jędrna i elastyczna. Zawartość allantoiny sprawia, że tego typu preparaty działają przeciwzapalnie, dlatego też łagodzą zmiany trądzikowe oraz wszelkie podrażnienia skórne. Kosmetyki z tą naturalna substancją znakomicie radzą sobie z pielęgnacja skóry suchej, ponieważ zapewniają odpowiednie nawilżenie i pobudzają produkcję kolagenu, który odpowiada za młody i promienny wygląd skóry. Antyoksydanty zawarte w śluzie chronią komórki naszego organizmu przed uszkodzeniami wywołanymi przez rozwijające się wolne rodniki lub reaktywne formy tlenu. 

Dzięki wysokiemu stężeniu białek o właściwościach regeneracyjnych, śluzu ze ślimaka można używać także jako środka na rozstępy. Preparaty z tą wydzieliną pomagają łagodzić bóle stawów. Skoncentrowana w nich alantoina pozwala przywrócić stawom ruchomość i elastyczność oraz dodatkowo koi wszelkie dolegliwości bólowe.

W trakcie pozyskiwania śluzu żaden ślimak nie cierpi, ponieważ robi się to w sposób bezpieczny i bezinwazyjny. Źródło: shutterstock

Kosmetyki z dodatkiem śluzu ze ślimaka

Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej preparatów do pielęgnacji skóry z dodatkiem wydzieliny tych mięczaków. Najczęściej substancja ta wykorzystywana jest do produkcji artykułów przeznaczonych do pielęgnacji cery, czyli kremów do twarzy i pod oczy, maseczek upiększających i serum. Bardzo często ten naturalny surowiec znajdujący się w kosmetykach występuje w towarzystwie innych składników pielęgnacyjnych, które dodatkowo wzmacniają ich działanie. Maseczki do twarzy z domieszką masła shea i oleju ze słodkich migdałów silnie regenerują, odżywiają i nawilżają. Kremy pod oczy ze śluzem ze ślimaka wzbogacone o ekstrakt z lawendy redukują zmarszczki, z nawłocią i ruszczykiem kolczastym mają działanie przeciwobrzękowe i zmniejszają opuchliznę pod oczami, z kofeiną poprawiają krążenie, ze słodkimi migdałami i kwasem hialuronowym silnie nawilżają, natomiast ze złotem koloidalnym znakomicie wyrównują koloryt cery. W drogeriach dostępne są także sera w postaci 100% koncentratu ze śluzu ślimaka bez żadnych dodatkowych ekstraktów, ale uzupełnione jedynie o peptydy lub pantenol.

Produkty z dodatkiem śluzu ze ślimaka można aplikować także na całe ciało, a zwłaszcza w miejsca dotknięte nieestetycznym cellulitem i z rozstępami. Ze względu na silne właściwości naprawcze i regenerujące, wydzielina ze ślimaka coraz częściej zaczyna być doceniana w medycynie estetycznej. Chodzi o okres rekonwalescencji skóry po przebytych zabiegach kosmetologii estetycznej i chirurgii plastycznej.

Produktów kosmetycznych z dodatkiem wydzieliny ze ślimaka mogą używać osoby o każdym rodzaju cery, ale najlepiej sprawdzi się w przypadku cery dojrzałej, szarej, zmęczonej, suchej i z bliznami. W związku z tym, że ten naturalna substancja wykazuje właściwości przeciwzapalne i łagodzące, kosmetyki z jej zawartością mogą być stosowane także przez osoby borykające się z podrażnieniami skóry. Plamami pigmentacyjnymi oraz zmianami potrądzikowymi.

Śluz ze ślimaka – tak czy nie?

Kremy z zawartością tej substancji nie za bardzo zachęcają do ich używania, ale producenci kosmetyków zachwalają ich zbawienne właściwości na wiele dolegliwości. Mają bardzo dobry wpływ na naszą skórę regenerując ją, nawilżając, skutecznie ujędrniając i przynosząc ukojenie. Nie bez powodu Koreanki tak bardzo się nimi zachwycają. Jeśli kosmetyki z dodatkiem wydzieliny tego mięczaka nie wywołują u nas żadnych podrażnień i alergii, warto je przez jakiś czas przetestować. Chociaż kosmetyki z zawartością śluzu ze ślimaka są stosunkowo drogie, warto zainwestować chociaż w jeden słoiczek kremu i przekonać się o jego właściwościach na własnej skórze. Może właśnie okaże się, że to cudowny środek na nasze problemy skórne, a ich działanie jest nieocenione?

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “http://www.sciencebeautygal.com/tips-and-explainers/the-benefits-and-risks-of-using-snail-slime-products-on-your-face-and-skin-a-conclusive-guide”; data dostępu: 2020-09-10
  2. “https://www.yesstyle.com/blog/2016-02-02/10-fascinating-facts-about-snail-slime-you-should-know-the-yesstyle-beauty-lab/”; data dostępu: 2020-09-10
  3. “https://www.discoverwildlife.com/animal-facts/insects-invertebrates/what-is-snail-slime/”; data dostępu: 2020-09-10
  4. “https://www.theringer.com/tech/2018/3/7/17088142/snail-slime-skin-care”; data dostępu: 2020-09-10
  5. “https://www.mlle-agathe.us/properties-and-benefits-of-the-slaver-of-snail”; data dostępu: 2020-09-10
  6. “https://guardian.ng/life/8-reasons-you-should-try-snail-slime-on-your-skin/”; data dostępu: 2020-09-10
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrace dyplomowe o Gliwicach POSZUKIWANE!
Następny artykułCCK Chorzów: “Sztuka między mediami” – WARSZTATY “TAK ZMIENIŁ SIĘ ŚWIAT”