A A+ A++

Konieczność wprowadzenia ogólnopolskiej kwarantanny spowodowała zamknięcie szkół, ale także galerii handlowych (otwartych kilka dni temu) czy lokali gastronomicznych. To uderzyło także w małych i średnich przedsiębiorców z innych branż, którzy zaczęli zamykać swoje firmy. Ze względów higienicznych stało się tak m.in. ze studiami tatuażów, zakładami krawieckimi czy salonami kosmetycznymi oraz fryzjerskimi.

Wnioski liczone w tysiącach

Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że od 13 marca do 21 kwietnia do resortu dotarło 1367 wniosków o zamknięcie działalności gospodarczej. Liczba firm w skali Warmii i Mazur, które złożyły wnioski ws. likwidacji działalności gospodarczej, wyniosła 216.

Natomiast w odniesieniu do miasta Olsztyn w okresie 13.03 – 23.04.2020 r. statystyki te wyglądają następująco:

* Liczba firm, które złożyły wnioski ws. zawieszenia działalności gospodarczej, wyniosła 222,

* Liczba firm, które złożyły wnioski ws. likwidacji działalności gospodarczej, wyniosła 21.

– Odnotowywany w ostatnich tygodniach wzrost liczby zawieszonych działalności jest naturalną i spodziewaną reakcją przedsiębiorców na obecną sytuację. Zawieszenie działalności gospodarczej zapobiega wpadnięciu przez przedsiębiorstwo w pętlę kłopotów i jej upadkowi – twierdzi Marcin Zawiśliński z departamentu komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Dodaje, że to opcja dla firm dotkniętych sytuacją losową, taką właśnie, jak np. obecna pandemia koronawirusa czy też choroba albo wyjazd za granicę. – Przyczyną zawieszenia działalności może być również jej sezonowy charakter. Przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową korzystają z tej możliwości szczególnie chętnie – zaznacza Zawiśliński. – Zawieszenie pozwala czasowo wstrzymać prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki niemu przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania składek na ZUS czy zaliczek na podatek dochodowy. Nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

“Rząd PiS wywiesił białą flagę”

Jest szereg branż, które w obecnej sytuacji „wygasiły” swoją aktywność, np. turystyczna czy kosmetyczna. – Rząd PiS wywiesił białą flagę, pozorując wsparcie dla samorządów i przedsiębiorców. Rządowe projekty tarcz przyjęte przez Sejm mają pełno dziur. Dlatego na podstawie konsultacji z przedsiębiorcami składamy projekt ustawy uzupełniającej te luki – komentuje obecną sytuację Janusz Cichoń, poseł Koalicji Obywatelskiej. – To m.in. zniesienie odpowiedzialności przedsiębiorców za szkody wywołane przy lub w związku z wykonywaniem poleceń władz publicznych. To przywrócenie handlu w niedzielę. To także renegocjowanie umów i zabezpieczenie interesów firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚrodki na wsparcie dla placówek całodobowych w związku z epidemią COVID-19. Rusza projekt Pomorskie S.O.S!
Następny artykułInformacja Burmistrza Kartuz dotycząca wznowienia funkcjonowania przedszkoli i oddziałów przedszkolnych