A A+ A++

Każda ofiara duchownych, którzy dopuścili się agresji seksualnej, otrzyma zadośćuczynienie finansowe pomimo śmierci napastnika, ustaliła we wtorek podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w Madrycie Konferencja Episkopatu Hiszpanii. Biskupi tego kraju zatwierdzili plan, który będzie podstawą wypłaty odszkodowań ofiarom przestępstw ludzi Kościoła nawet w sytuacji, kiedy doszło do przedawnienia sprawy sądowej lub śmierci agresora.

Jak poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii arcybiskup Luis Argüello, władze kościelne tego kraju mają dobrą wolę w kwestii odszkodowań i w najbliższym czasie przedstawią zasady, na których realizowane będzie zadośćuczynienie dla poszkodowanych. – Drzwi Kościoła pozostają otwarte do słuchania ofiar oraz do wprowadzenia w życie planu całościowego zadośćuczynienia – powiedział podczas wtorkowej sesji Konferencji Episkopatu abp Argüello.

W kwietniu br. władze hiszpańskiego episkopatu skrytykowały deklaracje centrolewicowego rządu Pedro Sáncheza w sprawie wypłaty odszkodowań dla ofiar przestępstw seksualnych w Kościele. W swoim oświadczeniu z 23 kwietnia minister ds. prezydencji, sprawiedliwości i kontaktów z parlamentem Félix Bolaños ogłosił, że rząd Hiszpanii utworzy niezależną komisję, która oszacuje wysokość odszkodowań finansowych, jakie miałyby zostać wypłacone ofiarom ludzi Kościoła katolickiego w tym kraju. Bolaños wyraził nadzieję, że w przyszłości Kościół katolicki weźmie na siebie odpowiedzialność za krzywdy wyrządzone przez agresorów seksualnych i wypłaci im ofiarom należne odszkodowania.

W odpowiedzi na deklarację Bolañosa sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii bp Francisco César García Magán skrytykował rządowy plan wypłat odszkodowań finansowych dla poszkodowanych przez przestępstwa seksualne ludzi Kościoła katolickiego. Wskazał na fakt, że ogłoszony przez ministra Bolañosa projekt koncentruje się jedynie na niewielkiej grupie ofiar przestępstw seksualnych popełnionych w całej Hiszpanii. Zgodnie z oświadczeniem Bolañosa podstawą realizacji zadośćuczynienia musi być przedstawiony w październiku 2023 r. raport rzecznika praw obywatelskich Ángela Gabilondo. Dokument ten zawiera informacje o 440 tys. ofiar, co jest liczbą kontestowaną przez hiszpańskich biskupów. Biskup García Magán zauważył, że nawet gdyby wziąć pod uwagę raport Gabilondo, to wypłata odszkodowań zaledwie 1/9 poszkodowanych byłaby nie tylko niesprawiedliwym posunięciem rządu, ale również dyskryminującym pozostałe ofiary przestępstw seksualnych popełnionych w Hiszpanii.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJustyna Święty-Ersetic jedzie na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Chce tam pobiec najszybciej w sezonie
Następny artykułProf. Maciej Banach współpracuje z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim