A A+ A++

Skoda Superb kombi z turbobenzynowym silnikiem 2.0 TSI o mocy 280 KM i napędem 4×4 – takie radiowozy wykorzystują policyjne Grupy SPEED, zajmujące się najpoważniejszymi wykroczeniami na drogach. Samochód od zera do 100 km/h przyspiesza w 5,7 sekundy, a prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h. Czeskie kombi w takiej specyfikacji jest mocniejsze i szybsze od radiowozów BMW. W każdym aucie do nagrywania wykroczeń kierowców mundurowi używają wideorejestratorów Videorapid 2a polskiej firmy Zurad. Producent sprzętu przewidział w nim możliwość pracy w systemie duplex. A to oznacza jednoczesne nagrywanie i odtwarzanie wideo. Urządzenia te są pozbawione bolączki znanej ze starszych radiowozów (passat czy insignia poprzedniej generacji) – tam w nocy kamera jest oślepiana przez światła aut jadących z przeciwka. W urządzeniach przewidziano “tryb nocny” i “system antyolśnieniowy” – tak, by obraz był ostry i czytelny. Na pokładzie każdego radiowozu są zamontowane dwie kamery – przednia i tylna. Kamerkami oraz “nagrywarką” steruje przy pomocy przewodowego pilota policjant, który siedzi obok kierowcy radiowozu.

Sam wideorejestrator (fachowo: prędkościomierz kontrolny) poza uwiecznianiem obrazu, liczy czas przejazdu policyjnego samochodu i długość odcinka drogi (odczyt najczęściej z czujników ABS radiowozu). Na tej postawie wyliczana jest średnia prędkość, jednak nie nagrywanego auta, a oznakowanej Skody Superb. Taki sposób wymaga od policjanta za kierownicą utrzymywania stałej odległości na początku i na końcu odcinka pomiarowego.


Policja – Skoda Superb

/

Skoda


Policyjna Skoda Superb pilnuje kierowców w Polsce

Kierowcy powinni pamiętać, że w “robocie drogówki” zdarzają się błędy pomiaru. Kiedy policyjny samochód zbliża się do nagrywanego auta, wówczas prędkość zostaje zawyżona. Wideorejestrator nie sprawdza, czy policjant zachowywał stały dystans i w efekcie “zmierzona” prędkość może być zafałszowana. W przypadku błędnego pomiaru trzeba wskazać, że na początku i na końcu odcinka pomiarowego radiowóz nie znajdował się w takiej samej odległości od ściganego pojazdu.

Poza modelami Superb polska policja drogowa wykorzystuje także nieoznakowane Octavie RS. Można też spotkać oznakowane Yeti…

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrasyniuk odniósł się do swoich skandalicznych słów
Następny artykułProgram pilotażowy dodatkowej zbiórki odpadów segregowanych na terenie Gminy Aleksandrów Kujawski