A A+ A++
Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa w sądowej klatce w dniu, gdy zostały skazane na dwa lata więzienia za swoją pracę. Mińsk, 18.02.2021 r. Zdjęcie: belsat.eu

Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa zostały laureatkami prestiżowej nagrody dziennikarskiej finansowanej przez niemiecką fundację ZEIT-Stiftung oraz norweską fundację Fritt Ord.

O tym, że nasze koleżanki zostaną nagrodzone dowiedzieliśmy się już 12 sierpnia. Dziś ma miejsce gala wręczenia nagród, na którą Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa nie dotrą – od roku za wykonywanie swojej pracy przebywają za kratami.

Laureatkami Free Media Awards 2021 zostały także dwie inne białoruskie dziennikarski – postrzelona podczas demonstracji przez Specnaz Natalla Łubnieuskaja, fotoreporterka portalu TUT.by oraz Kaciaryna Barysiewicz, dziennikarka TUT.by, która ujawniła przyczynę śmierci aktywisty Ramana Bandarenki.

Dziannikarki Biełsatu Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa zostały zatrzymane 15 listopada 2020 roku podczas relacjonowania na żywo brutalnej pacyfikacji pokojowej akcji pamięci w Mińsku. Przeciwnicy reżimu Alaksandra Łukaszenki zgromadzili się tego dnia na “placu Zmian”, podwórku, na którym cztery dni wcześniej milicjanci w cywilu pobili na śmierć Ramana Bandarenkę.

Узнагарода «Free Media Awards 2021». Фота: Белсат

18 lutego 2021 roku sąd w Mińsku skazał dziennikarki na dwa lata kolonii karnej za “organizację zamieszek” (art. 342 KK). Wyrok odbywają w Żeńskiej Kolonii Poprawczej w Homlu (adres do korespondencji: PK no 4, 246035 Gomel, Antoshkina 3).

Nasze koleżanki nie uznały swojej winy i uważają wyrok za zemstę reżimu za ich działalność zawodową. W kolonii karnej dziennikarki zostały oznaczone żółtymi łatkami jako “skłonne do ekstremizmy i działalności destrukcyjnej”.

„Wierzą, że przezwyciężą wszystkie trudności”. Więzienna codzienność Darii Czulcowej i Kaciaryny Andrejewej

sk,pj/belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawna kolonizacja na przykładzie rządów Habsburgów na Śląsku.
Następny artykułMateusz Morawiecki na COP26: sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu