A A+ A++

– Obecnie na gorzowskim oddziale zakaźnym przebywa 96 osób. Trzy osoby na zakaźnym OIOM-ie, 10 osób w izolatorium – wyliczał ostatnio Robert Surowiec, wiceprezes szpitala w Gorzowie. Raport oznacza jedno – praktycznie skończyły się łóżka dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze jest 35 łóżek covidowych. Są już zajęte w 100 proc. – W dużej mierze są to osoby w podeszłym wieku, obciążone innymi chorobami, w stanie bardzo ciężkim – informuje szpital.

Niewiele miejsc zostało w 105. szpitalu w Żaganiu, gdzie leżą pacjenci z koronawirusem.

– Jest dramatycznie – przyznaje marszałek Elżbieta Polak.

O tym, gdzie znaleźć dodatkowe łóżka, marszałek dyskutowała z radnymi wojewódzkimi, szefami lubuskich szpitali, przedstawicielami instytucji zdrowotnych podczas obrad sejmikowej komisji zdrowia.

– Takie szczęście w tym nieszczęściu, że mamy praktycznie ukończoną budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jest to dobry moment, żeby przyspieszyć wyposażanie centrum – mówi Polak. Wskazuje, że tymczasowo to w nowym szpitalu można ulokować pacjentów z COVID-19. Przypomnijmy, że w nowej lecznicy zaplanowano 120 łóżek dla dzieci.

Podobnie jest w Gorzowie, gdzie praktycznie gotowy jest po budowie oddział hematologii. – Miejsc byłoby dużo, 50 łóżek, a nawet więcej – szacuje Jerzy Ostrouch, prezes szpitala wojewódzkiego w Gorzowie.

Marszałek Polak: – W Europie powstają lub są planowane prowizoryczne szpitale w halach sportowych. Tak się dzieje w Berlinie. My mamy ukończone dwie inwestycje, można je wykorzystać na tymczasowe lecznice. Decyzja należy do wojewody, to są nasze propozycje – przekonuje Polak.

Marszałek i zarząd województwa w sierpniu negocjowali z Komisją Europejską dodatkowe 30 mln na inwestycje w zdrowie.

– 20 mln przeznaczonych zostanie na przygotowanie łóżek dziecięcych w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Komisja Europejska zgodziła się, choć wielu twierdziło, że to nierealne. 10 mln trafi do szpitala w Gorzowie na sprzęt wysokospecjalistyczny. W dalszym ciągu czynimy starania, by przekierować z RPO 6 mln na zabezpieczenie kolejnych łóżek covidowych, by tą pomocą objąć też szpitale powiatowe – mówi Polak.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWolontariusze znów pomogą seniorom w zakupach
Następny artykułPodłoga w jodełkę – czym jest i gdzie się sprawdzi?