A A+ A++
fot. materiały prasowe

Dzięki dziedzinie nauki, jaką jest psychologia, możliwe jest poznawanie mechanizmów kierujących ludzką psychiką i zachowaniem. Coraz więcej osób odkrywa do niej pasję i pragnie rozpocząć karierę z nią związaną. Psychologowie mogą pracować w placówkach, takich jak poradnie czy szpitale, korporacje, szkoły bądź otworzyć własny gabinet. Decydując się na wybór tego zawodu, warto zapoznać się z tym, jak wygląda codzienna praca psychologa. Skąd jednak czerpać taką wiedzę? Mamy kilka wskazówek!

Praca psychologa – jak nim zostać?

Podstawowym warunkiem, aby zostać psychologiem, jest ukończenie studiów – to jednak nie jedyny wymóg, dlatego osoby chcące podążać tą ścieżką kariery powinny odpowiednio zaplanować swój rozwój w wybranym kierunku. Niezbędne jest pozytywne zaliczenie podyplomowego stażu zawodowego pod nadzorem doświadczonego psychologa, a także posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Co więcej, konieczne jest władanie językiem polskim zarówno w mowie, jak i piśmie w zakresie potrzebnym do podjęcia działalności jako psycholog. Kiedy spełnimy wymienione warunki, możemy zostać wpisani na regionalną listę psychologów – i wtedy też zyskujemy prawo do wykonywania zawodu psychologa.

Praca psychologa – na czym polega?

Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów wskazuje, że praca psychologa obejmuje świadczenie usług psychologicznych. Wśród kompetencji osoby wykonującej ten zawód wymienia się opiniowanie, diagnozę psychologiczną, psychoterapię, jak również udzielanie pomocy psychologicznej. Co ciekawe, prowadzenie przez psychologa badań naukowych w dziedzinie psychologii czy zajmowanie się dydaktyczną działalnością w tym zakresie również są uznawane za wykonywanie zawodu psychologa.

Wiedza o pracy psychologa – skąd ją czerpać?

Osoby znajdujące się na początku ścieżki swej kariery bądź dopiero przygotowujące się do rozpoczęcia wykonywania tego zawodu w szczególności powinny zapoznać się z tym, jak wygląda praca psychologa. Chociaż możemy odnaleźć wiele opisów obowiązków psychologa, warto zwrócić uwagę również na wypowiedzi odwołujące się do codziennych doświadczeń, prezentujące pracę psychologa z różnych perspektyw. Gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Staże i szkolenia psychologiczne

Podczas praktyk, stażu czy wolontariatu zdobywamy cenne doświadczenie oraz sami przekonujemy się, jak wygląda praca psychologa – możemy obserwować specjalistów wykonujących swe codzienne obowiązki. Ponadto, dzięki temu możemy również osiągnąć przewagę na rynku pracy.

Co więcej, zdecydowanie warto uczestniczyć w szkoleniach psychologicznych – niektóre z nich oferowane są również studentom ostatnich lat studiów psychologicznych. Odpowiednim wyborem mogą okazać się przede wszystkim spotkania w formie wykładowo-warsztatowej, które zarówno oferują dużą dawkę wiedzy teoretycznej, jak i prezentują efektywne metody i techniki działania, które można przećwiczyć.

Odbywanie staży czy praktyk, a także uczestnictwo w szkoleniach zapewniają nam również możliwość rozmowy z doświadczonymi psychologami. To okazja do spotkania wieloletnich praktyków oraz porozmawiania z nimi o ich wspomnieniach czy zapytania o cenne wskazówki.

Blogi dla początkujących psychologów

Źródłem cennych informacji są blogi dla początkujących psychologów – warto je czytać, jeśli jesteśmy studentami psychologii bądź rozpoczynamy karierę w tej dziedzinie. Co więcej, ich lektura może być interesująca również dla doświadczonych specjalistów, gdyż poruszana tematyka jest bardzo zróżnicowana. Blogi dla osób zainteresowanych psychologią zawierają wpisy przedstawiające doświadczenia ich autorów, wskazówki dotyczące unikania pewnych błędów czy rady związane z dobrymi praktykami w codziennej pracy.

Odkryj cenne wskazówki dotyczące pracy psychologa na blogu: https://www.psychostart.pl/category/blog/.

Wywiady ze specjalistami

Każdy psycholog posiada odmienne doświadczenia – wynika to z faktu, że każdy pacjent posiada inne problemy, a także preferuje różne techniki działania. Wywiady pozwalają specjalistom podzielić się informacjami na ten temat, przestrzegając przed pewnymi błędami oraz wskazując metody warte wykorzystania. Czasopisma poświęcone psychologii, portale internetowe, książki czy podcasty – wywiady ze specjalistami dostępne są w różnych miejscach, dlatego możliwy jest wybór najprzystępniejszej dla nas formy.

Wiedzę o pracy psychologa można czerpać z różnych miejsc – zdecydowanie warto wybierać wiarygodne źródła. Najwięcej informacji zdobędziemy dzięki uczestnictwu w szkoleniu psychologicznym, odbyciu stażu czy praktyk, a także oddaniu się lekturze blogów dla młodych psychologów czy wywiadów ze specjalistami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGTA z kowbojami od twórców Grand Theft Horse. Cowboys and Rustlers na zwiastunie
Następny artykułKomunikat abp. Skworca i bp. Wodarczyka ws. informacji o zabójstwie ks. Blachnickiego