A A+ A++

Sieradzki Maraton Filmowy

3 października 2021(niedziela)

Wstęp Wolny (ilość miejsc ograniczona)

Miejsce: Teatr Miejski (Sieradzkie Centrum Kultury)

Filmy:

16:00 „Polański. Horowitz. Hometown.”

Wydarzenie na facebook’u: https://fb.me/e/1LWKkcrq8

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Zakrywanie ust maseczką – OBOWIĄZKOWE. Wszystkich uczestników prosimy o przestrzeganie o zasad oraz zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m przed, po, jak i w trackie trwania samego wydarzenia.

Zapraszamy na Sieradzki Maraton Filmowy “Sieradz Movie” organizowany przez Fundację Tak Czy Owak oraz Sieradzkie Centrum Kultury – to 4 dni projekcji, spotkań i warsztatów. Celem maratonu jest przede wszystkim otwarcie dzieci, młodzieży i wszystkich wpływających na ich edukację, na oświatowy charakter filmów – szczególnie tych, które wychodzą poza rozrywkowy charakter i łączą w sobie również walory edukacyjne, poruszają istotne społecznie tematy i uwrażliwiają. Tym razem Sieradz mówi… o znaczeniu edukacji w rozwoju człowieka, o jego drodze do spełniania marzeń i konsekwencji podejmowanych wyborów, o ekologii, niepełnosprawności, uchodźcach, historii II wojny światowej czy historii kobiet opowiadanej doświadczeniem 2000 mieszkanek 50 krajów na świecie. Sieradz Movie to również zaproszenie dla rodziców z najmłodszymi do kina. Kina, które oprócz komercyjnych opowieści ma także dla najmłodszych ciekawe, zaangażowane projekcje.

Niedziela 3.10.2021

Godz. 16:00 „Polański. Horowitz. Hometown.” Tym razem, wspólnie z twórcami filmu, zabieramy wszystkich na wyjątkową lekcję historii. Gdzie śmiech łączy się ze łzami, gdzie dystans do II wojny światowej i jej doświadczeń miesza się z dramatycznymi wspomnieniami. Roman Polański i Ryszard Horowitz przyjechali do Polski, by podzielić się swoimi najbardziej osobistymi wspomnieniami z okresu ich dzieciństwa i młodości. Podczas spaceru po Krakowie wracają do wspomnień, także tych bolesnych z okresu Holocaustu, kiedy poznali się w utworzonym przez nazistów getcie. Opowiadają, jak udało im się przeżyć – gdy, jako dziecko, kilkuletni Horowitzzostał wpisany na “Listę Schindlera”, a Polańskiego ukryła biedna chłopska rodzina.

Bohaterowie odwiedzają miejsca, gdzie po wojnie po raz pierwszy spotkali się ze swoimi rodzinami. Wspominają czas, kiedy wspólnie żyli w jednym mieszkaniu w kilkanaście osób licząc na to, że kolejnego dnia dołączy do nich następny “ocalony” członek rodziny lub przyjaciel. Choć byli i są zupełnie różni, zawsze łączyła ich pasja. Wspólnie chodzili na wagary do kina, wywoływali pierwsze fotografie i fascynowali się sztuką, która pozwalała zatrzymać chwilę na dłużej. W szarej, komunistycznej Polsce, wbrew woli władz, uczyli się o wielkich artystach, zakochali się w jazzie i zaczęli snuć plany o wyjeździe na Zachód.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDane ogromnej liczby użytkowników Facebooka i Clubhouse trafiły na sprzedaż
Następny artykułZłote gody – bogactwo przeżyć i doświadczeń