A A+ A++

Gemini Polska domaga się od naszego kraju odszkodowania za tzw. aptekę dla aptekarza. Resort zdrowia jeszcze w tej sprawie nie odpowiedział – pisze w piątek “Rzeczpospolita”.

Tylko do maja Polska ma czas na polubowne załatwienie sprawy z Warburg Pincus, właścicielem sieci aptek Gemini. Chodzi o zmiany w prawie farmaceutycznym potocznie zwanym apteka dla aptekarza 2 w znacznym stopniu ograniczające tworzenie sieci aptek. Firma domaga się albo uchylenia prawa albo ogromnego odszkodowania – informuje piątkowa “Rzeczpospolita”.

Historia sporu

Historia zaczęła się w 2017 r., kiedy uchwalono nowelizację prawa farmaceutycznego (zwanego „apteka dla aptekarza”). Uznano w niej, że aptekę mogą zakładać wyłącznie farmaceuci, nowe apteki nie mogą powstawać w pobliżu już istniejących, uznano też, że jeden podmiot może mieć tylko cztery apteki w kraju. By poradzić sobie z tymi rozwiązaniami, zaczęto sięgać do franczyzy. Młodzi farmaceuci, pożyczając pieniądze w spółkach powiązanych z rynkiem aptecznym, kupowali kilka aptek i podpisywali umowy franczyzowe z zagranicznymi sieciami, wyjaśnia “Rzeczpospolita”.

Jak podaje dziennik, w sierpniu ubiegłego roku w odpowiedzi na praktykę została uchwalona nowelizacja zwana „Apteki dla aptekarzy 2”. Do nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych dodano zakaz przejmowania aptek przez osoby niebędące farmaceutami i uszczelniono wcześniejsze przepisy. Sieci apteczne uznały, że to rozwiązanie bezpośrednio uderza w ich interesy.

Arbitraż międzynarodowy

Dziennik dodaje, że jeśli obie strony się nie dogadają, sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy. Według gazety firma wolałaby załatwić sprawę polubownie.

Warburg Pincus oczekuje albo zmiany prawa albo odszkodowania od państwa polskiego. Firma nie chce zdradzić, w jakiej wysokości. Nieoficjalnie mówi się, że roszczenie opiewa na 9-25 mld dolarów – czytamy.

Ministerstwo nie podjęło jeszcze decyzji

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytanie “Rzeczpospolitej” potwierdziło, że wpłynęło zawiadomienie skierowane przez Warburg Pincus o sporze w związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego z 2023 r.

Resort poinformował, że z uwagi na przegląd sytuacji w obszarze zdrowia oraz złożoność niniejszej sprawy niezbędna jest pogłębiona analiza. Nie podjęto jeszcze czynności zmierzających do rozwiązania sporu w drodze konsultacji i negocjacji, o których mowa w Traktacie. Komentowanie sprawy na tym etapie nie leży w interesie RP – odpowiedziało ministerstwo.

Źródła:

Za “Rzeczpospolita”

Autor: Zdzisława Górska-Nieć

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułING: inwestycje w innowacje zapewnią długoletni wzrost PKB
Następny artykułŚliczna ośliczka pojawiła się w lubińskim zoo