A A+ A++

Na płockim nabrzeżu odbyło się oficjalne otwarcie sezonu turystycznego na Mazowszu. Co region ma do zaoferowania dla odwiedzających przybywających z daleka i lokalnych zwiedzających?

Władze regionu zachęcały 18 czerwca na płockim nabrzeżu do odpoczywania na Mazowszu. W trakcie spotkania zaprezentowano dwie „niemapy” – nowy pomysł na odkrywanie regionu. Na zaproszenie marszałka Adama Struzika w wydarzeniu wzięli udział warszawscy i płoccy dziennikarze oraz blogerzy, którzy tego dnia zwiedzali Płock i skansen w Wiączeminie.

Branża turystyczna po ponad rocznej przerwie wraca do normalności. Ostatnich kilkanaście miesięcy pandemii to czas obostrzeń i ograniczeń, skutecznie paraliżujących ruch turystyczny.

fot. Wiktor Pleczyński

– Przedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że branża stanęła nad przepaścią. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu, Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej, niż w analogicznym okresie w 2019 r. Przed nami wakacje. Pokażmy nasz lokalny patriotyzm i wybierzmy Mazowsze na urlop czy weekendowy wypad. Nasz region ma wiele do zaoferowania. Urzekające krajobrazy, wspaniałe zabytki, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz świetna kuchnia – to gwarancja dobrego wypoczynku z rodziną czy przyjaciółmi – zwraca uwagę marszałek Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza, dzięki wsparciu z UE, w ubiegłym roku przekazał ponad 110 mln zł w formie dotacji oraz 80 mln zł w postaci pożyczek obrotowych dla firm związanych z branżą turystyczną i usługową.

fot. Wiktor Pleczyński

Niemapy Mazowsza

Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały po raz pierwszy dwie „niemapy”. To ilustrowane kreatywne przewodniki po Mazowszu – jeden dla rodzin z dziećmi, a drugi przygotowany z myślą o seniorach. Nietypowe mapy zostały przygotowane przez kolektyw Mamy Projekt na zlecenie samorządu Mazowsza.

– Aby przyciągnąć turystów, musimy ich ciągle zaskakiwać, stąd pomysł na pokazanie regionu w formie „niemap”. Wiele ciekawostek, atrakcyjna forma graficzna, sprawią, że te przewodniki znajdą swoich wielbicieli. „Niemapy” będzie można znaleźć w naszych instytucjach kultury. Oczywiście mamy również wersję online – podkreśla marszałek Adam Struzik.

fot. Wiktor Pleczyński

W nowych mazowieckich przewodnikach są pokazane nie tylko miejsca warte uwagi, ale też wyzwania, które podróżnicy mogą podjąć, wędrując po Mazowszu. Przy ich pomocy można poznać kulturę Kurpiów, codzienność mazowieckiej wsi czy nauczyć się rozpoznawać świdermajery.

„Niemapa” to też propozycje dla smakoszy. Sójki mazowieckie, fafernuchy czy rejbaki to lokalne przysmaki, których warto spróbować. „Niemapa” dla seniorów to z kolei przewodnik z wyraźną czcionką, dużymi ilustracjami czy numerami telefonów do miejsc wartych zobaczenia, co zdecydowanie ułatwi seniorom podróżowanie po regionie.

fot. Wiktor Pleczyński

Nowy sezon z nowym oddechem

Do wycieczek po Mazowszu i odwiedzania mazowieckich instytucji kultury zachęcał także Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

– Naszego skansenu nikomu nie trzeba przedstawiać, ale powiem tylko, że w tym roku jest jeszcze piękniej. (…) Przez cały rok zapraszamy do skansenu, w tym roku świętujemy 50-lecie naszego muzeum. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek – zachęcał dyrektor sierpeckiego skansenu.

Szczegóły na temat atrakcji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu można znaleźć na stronie internetowej i na profilu facebookowym skansenu.

fot. Wiktor Pleczyński

O jeszcze chwilę cierpliwości prosił Leonrad Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Instytucja niedługo planuje otwarcie nowego oddziału, prezentującego wyjątkowe zbiory Art déco (ul. Kolegialna 6).

– Lada moment zaprosimy do naszych nowych muzealnych wnętrz. Jestem przekonany, że wszyscy będą zachwyceni zbiorami i ich aranżacją – przekonywał dyrektor.

Jest czerwony i piękny. Wyjątkowy prezent dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku [FILM, ZDJĘCIA]

Do nowego spojrzenia na najbliższą okolicę zachęcała także Iwona Krajewska, prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, autorka m.in. „Spaceru po Płocku”.

– Wszyscy mamy nadzieję, że najgorsze już za nami. Odważnie patrzymy w przyszłość. Dla turystów, ale też i mieszkańców, którzy przez te ostatnie miesiące lockdownu stęsknili się za miastem, przygotowaliśmy nasze spacery po Płocku – zachęcała do udziału prezes.

fot. Wiktor Pleczyński

Kim są mariawici? Spacer po niezwykłej płockiej katedrze [ZDJĘCIA]

Po konferencji prasowej warszawscy i płoccy dziennikarze oraz blogerzy zajmujący się turystyką wzięli udział w spacerze po Płocku. Zwiedzali z przewodnikami z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej m.in. Bazylikę Katedralną, Małachowiankę – najstarszą szkolą w Polsce oraz Katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Odwiedzili również Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrakujące oświadczenia „śmieciowe” w Lęborku. Mogą dotyczyć nawet kilku tysięcy mieszkańców
Następny artykułŁukasz Moneta opuści GKS Tychy