A A+ A++

Propozycji wydawniczych będzie w sumie pięć. Każda z nich będzie odnosić się do Krakowa. W katalogach zaprezentowana zostanie twórczość artystów, których prace były pokazywane w Bunkrze Sztuki w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

– Przybliżymy wybitne nazwiska ze świata sztuki współczesnej. W katalogach znajdą się teksty krytyczne, dokumentujące i literackie dotyczące twórczości danego artysty. W wyniku połączenia różnych dziedzin kultury i nauki powstają publikacje wielowymiarowe, analizujące twórczość artystów z kilku perspektyw – zapowiada Anna Martynowska z Galerii Bunkier Sztuki.

Od studentki po uznaną artystkę

Już dziś w wirtualnej księgarni oraz na półkach stacjonarnych (na razie w Bunkrze Sztuki i MOCAK-u, niebawem w całej Polsce) znajdziemy katalog Agaty Kus, młodej, niezwykle utalentowanej malarki, której wystawę „Agata Kus Horror Picture Show” można było zobaczyć na przełomie 2019 i 2020 roku w Bunkrze Sztuki. – Tytuł ekspozycji nawiązywał do „The Rocky Horror Picture Show”, amerykańskiego musicalu filmowego z 1975 roku, co sugerowało, że prace artystki budzą sprzeczne emocje: niepokój, ale także rozbawienie. Jej kolorowe obrazy, podobnie jak opowieści filmowe, tworzyły złożone narracje pełne ludzi, zwierząt i obiektów – opowiada Martynowska.

Katalog poświęcony Kus podsumowuje ostatnią dekadę jej aktywności twórczej. – Prezentujemy drogę artystki od ukończenia studiów po twórcę z wyraźną pozycją na rynku. Wewnątrz publikacji znajdziemy prace Agaty, ale też teksty poświęcone jej twórczości i osobie. Dariusz Foks dedykuje artystce utwór liryczny, Dorota Masłowska opowiada zaś o pierwszym spotkaniu z malarką – zdradza Martynowska.

Historia działalności artystycznej

Bohaterami kolejnych katalogów, które już jesienią ukażą się w wydawnictwie, będą Adam Rzepecki, Piotr Lutyński oraz Kamil Kukla. – Planujemy duże monograficzne publikacje, nie tylko opisujące twórczość danego artysty i konkretną wystawę prezentowaną w Bunkrze, ale też prezentujące całą historię ich działalności artystycznej. Wśród autorów, którzy zagoszczą na łamach katalogu Adama Rzepeckiego, będą m.in. Monika Kozioł (kuratorka wystawy „Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego”), Dominik Kuryłek (historyk i krytyk sztuki, autor tekstu o znaczeniu Adama Rzepeckiego w historii polskiej sztuki współczesnej), Dawid Radziszewski (galerzysta artysty) oraz Bogusław Habrat (psychiatra, autor zarysu psychologicznego stworzonego na podstawie twórczości artysty) – wylicza Martynowska.

W książce o Piotrze Lutyńskim pojawią się z kolei teksty Mirosławy Bałazy (kuratorki wystawy artysty „Budda, Mars i jeleń”), Anny Batko (redaktorki magazynu „Szum”), Jana Trzupka (krytyka i historyka sztuki) i Marii Hussakowskiej-Szyszko (historyczki i krytyczki sztuki) oraz obszerny wywiad z artystą. Katalog Kamila Kukli uzupełnią artykuły m.in. Delfiny Jałowik (kuratorki wystawy „Frukta i paszczęki. Malarstwo, rzeźba, muzyka”) oraz Bartosza Zaskórskiego (artysty grafika).

Sprawa Stanisława Pyjasa

Druga grupa wydawnictw Bunkier Sztuki będzie poświęcona współczesnej historii Krakowa oraz wybitnym postaciom, które miały znaczący wpływ na kulturę oraz przebieg ważnych dla miasta wydarzeń. Otworzy ją publikacja na temat Stanisława Pyjasa, studenta i działacza opozycji antykomunistycznej, zmarłego tragicznie 7 maja 1977 roku. Książka powstaje w związku z wystawą Doroty Nieznalskiej „Sprawa Stanisława Pyjasa”, na którą Bunkier Sztuki zaprosi już w sierpniu. – Tym cyklem wydawnictw galeria chce poruszać sprawy i tematy związane z Krakowem. Publikacja poświęcona Pyjasowi opowiada nie tylko historię jego tragicznej śmierci. Chcemy ukazać szeroki kontekst polityczny oraz wpływ Pyjasa na opozycję – mówi Martynowska. W katalogu przeczytamy m.in. teksty Doroty Nieznalskiej, Adama Szostkiewicza i Bogusława Sonika (kolegów tragicznie zmarłego Pyjasa), Cezarego Łazarewicza (dziennikarza i publicysty), a także Lesława Maleszki (dziennikarza).

Informacje o wydawnictwach Galerii Bunkier Sztuki znajdziemy na stronie bunkier.art.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHigiena + dystans + maseczka = mniejsze ryzyko zakażenia
Następny artykułFrancuskie akta UFO upublicznione!