A A+ A++

Chyba większość czytelników PurePC nadal pamięta gigantyczne powodzie z 2011 roku w Tajlandii, które miały spory wpływ na rynek dysków twardych. Dotknęło to niemal wszystkich producentów, którzy postanowili sobie odbić straty na konsumentach. I chociaż według wyliczeń z tamtego okresu koszt produkcji jednego HDD wzrósł o około 2,5 dolara, to sugerowane ceny w sklepach skoczyły już o około 12 dolarów. A u polskich sprzedawców wyglądało to tylko gorzej. Tym razem w grę wchodzą kolejne siły natury, a mowa o trzęsieniach ziemi. Dotknęły one fabryki Microna na Tajwanie, które produkują pamięci DRAM. Czy czekają nas kolejne podwyżki cen na rynku podzespołów komputerowych?

Opisywany zakład produkcyjny Microna na Tajwanie znany jako Fab 11 odpowiada aż za około 9% światowej produkcji pamięci DRAM.

Seria silnych trzęsień ziemi dotknęła fabryki Microna na Tajwanie. Znowu czeka nas podwyżka cen za pamięci DRAM?  [1]

GIGABYTE i ASGARD chwalą się swoimi modułami DDR5. Chińczycy zdradzają nawet sugerowane ceny na premierę nowego standardu

W niedzielę 24 października 2021 roku 21 kilometrów na południowy wschód od Yilan na Tajwanie odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 w skali Richtera. Wczoraj, we wtorek 26 października, wystąpiły kolejne, słabsze trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,2 i 3,9 w skali Richtera. Zgodnie z informacjami od redakcji Bloomberg dotknęły one zakład produkcyjny znany jako Fab 11, który znajduje się w okolicach tajwańskiego miasta Taoyuan. Micron nadal ocenia straty i próbuje podjąć odpowiednie kroki mające na celu powrót do pełnych zdolności produkcyjnych.

Seria silnych trzęsień ziemi dotknęła fabryki Microna na Tajwanie. Znowu czeka nas podwyżka cen za pamięci DRAM?  [2]

Test bardzo szybkiego dysku SSD Kingston KC3000 – Godny konkurent dla Samsung SSD 980 PRO i Corsair MP600 PRO

Fab 11 jest jednym z dwóch kluczowych zakładów produkcyjnych należących do Microna na Tajwanie i odpowiada za pamięci DRAM. W zeszłym roku produkował on w ciągu miesiąca 125 000 wafli krzemowych, odpowiadając za około 9% światowej produkcji. Tym samym jeśli końcowa ocena strat wykaże duży wpływ trzęsień ziemi na fabrykę, to może to znacząco rzutować na podaż pamięci DRAM. Tym samym pierwszy kwartał przyszłego roku, gdy stopnieją stany magazynowe, może oznaczać kolejny skok cen w branży komputerowej.

Źródło: Bloomberg

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana w kursowaniu autobusów miejskich
Następny artykułKoncert popularnej grupy przełożony na przyszły rok. Co z biletami na Nightwish?