A A+ A++

Ludzie od wieków szukali sposobów, by uatrakcyjnić sobie swój czas wolny. Oczywiście tym przed wiekami dysponowali głównie ludzie majętni, a biedniejsi większość część dnia spędzali na pracy. Okazuje się, że kilka tysięcy lat temu nasi przodkowie relaksowali się podobnie jak my – m.in. grali w gry planszowe. Do takich wniosków doszedł zespół badawczy pod przewodnictwem polskiego archeologa profesora Piotra Bielińskiego z Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Podczas prac wykopaliskowych znaleźli oni grę planszową sprzed 4 tysiącleci!

W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an-Nar znaleźliśmy planszę do gry! – opowiada prof. Bieliński na łamach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. – Plansza wykonana jest z kamienia i ma zaznaczone pola i zagłębienia. W podobne grywano w epoce brązu od Subkontynentu Indyjskiego po Egeę. Takie znaleziska są rzadkie, ale kilka przykładów podobnych plansz znamy z Doliny Indusu, a także z Mezopotamii, między innymi ze sławnych grobów z Ur – wyjaśnia badacz.

Dziś już wiemy, że przedmiot odkryty pod koniec 2021 roku przez zespół archeologów może mieć nawet 4 tysiące lat.  Wyjątkowe znalezisko jest efektem współpracy polskich archeologów z ministerstwem dziedzictwa i kultury Omanu. Badania prowadzone są w dolinie Kumayrah, które należy do jednych z najciekawszych punktów badawczych na Półwyspie Arabskim.

To miejsce strategicznie położone na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności: Bat na południu i Al-Ayn na północy, dziś stanowiska z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz wybrzeże morskie w pobliżu portu Sohar na wschodzie – wyjaśnia prof. Piotr Bieliński.

Podobnego zdania jest również Agnieszka Pieńkowska z CAŚ UW, która w ramach projektu analizuje pozostałości z epoki brązu.

Osada z okresu Umm an-Nar jest wyjątkowa między innymi dlatego, że znajdują się w niej aż cztery wieże: trzy okrągłe i jedna ryzalitowa. Mimo swych rozmiarów, blisko 20 m średnicy, jedna z okrągłych wież nie była widoczna na powierzchni – mówi badaczka.

Źródło: pcma.uw.edu.pl/stefczyk.info Autor:

Fot. pcma.uw.edu.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa rozbiórka budynku, w którym doszło do wybuchu. Zamknięto ulice. Utrudnienia potrwają kilka dni
Następny artykułBezpłatny basen na ferie dla uczniów podstawówek z gminy Końskie