A A+ A++

Po trzech sezonach poszukiwań naukowcom z Omska na Syberii udało się natrafić na szczątki zwierząt i fragmenty broni. Po wykonaniu ekspertyz znalezione artefakty mogą zmienić dotychczasowe ustalenia o zasiedlaniu terytorium obwodu omskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Państwowego w Omsku podczas wykopalisk na terenie pomnika z późnego paleolitu Czernoozerje II, położonego w rejonie sargatskim obwodu omskiego, odkryli artefakty sprzed 12 tys. lat – poinformowała służba prasowa uczelni.

„Podczas prac w warstwie datowanej na 10,5 tys. lat p.n.e., u schyłku późnego paleolitu, znaleziono fragment rdzenia (kamień – przyp. red.), odłamki kamienia, masywne kości zwierzęce. Głównym znaleziskiem był jednak fragment grotu strzały, uszkodzony w zderzeniu z twardą przeszkodą” – podano w komunikacie.

Prace trwały od trzech sezonów. Wcześniej znaleziono tu fragmenty szczęki i żeber roślinożercy, przypuszczalnie konia plejstoceńskiego. Takie znalezisko może zmienić poglądy archeologów – wcześniej uważano, że miejsce wykopalisk było sezonowym obozem myśliwych.

Po wykonaniu ekspertyz znalezione artefakty mogą zmienić dotychczasowe ustalenia o zasiedlaniu terytorium obwodu omskiego przez prehistorycznych ludzi i o ich sposobie życia.

Na podstawie: Omsu.ru
Źródło: pl.SputnikNews.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy czeka nas burzowe popołudnie? Synoptycy ostrzegają
Następny artykułElon Musk narzeka na niedobór niklu do akumulatorów Tesli