A A+ A++


Zobacz wideo

Unia Europejska chce wyeliminować wypadki śmiertelne na drogach do 2050 roku. W tym celu w dyrektywie “wizja zero” wprowadzono założenia badań dla emerytów za kółkiem. Z wiekiem często pogarsza się bowiem wzrok, słuch, koordynacja ruchowa czy refleks. Pojawiają się także problemy z koncentracją, co może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drodze. 

Seniorzy po 65. roku życia stracą prawo jazdy? Wiemy, jakie badania będą musieli przejść

Nie oznacza to więc, że wszyscy kierowcy stracą uprawnienia a jedynie, że będą musieli odbyć obowiązkowe badania sprawdzające stan psychiczny oraz fizyczny. Silnym przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów są chorzenia takie jak: demencja, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Na długiej liście znalazły się także: ubytek słuchu,  znaczne pogorszenie wzroku, cukrzyca, udar mózgu, choroby nerek, problemy neurologiczne, zapalenie stawów, zaburzenia psychiczne, a także choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli wynik badań będzie pozytywny, seniorzy po 65 roku życia przedłużą ważność prawa jazdy o 5 lat. Badanie będą jednak musieli powtarzać co 2 lata.

Zgodnie z planowanymi regulacjami kierowcy po 75. roku życia takie badania będą musieli wykonywać częściej – co roku. Po utracie ważności prawa jazdy kierowca musiałby raz jeszcze zdać test na prawo jazdy albo wykonać szczegółowe badania oceniające stan zdrowia.

Źródło: Gazeta.pl/se.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPopularność rajdowego Clio
Następny artykułPlanowane prace drogowe w Poznaniu – gdzie oczekiwać utrudnień?