A A+ A++

Senat ma na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w roku 2020. Natomiast w czwartek Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Przepis ten zaskarżyli do TK posłowie PiS.

Toczące się w Trybunale postępowanie budzi kontrowersje polityków opozycji. Grupa kilkunastu senatorów Koalicji Obywatelskiej i niezależnych przygotowała projekt uchwały poświęconej Bodnarowi.

“Najwyższy szacunek i podziękowanie”

– Partia rządząca, wbrew prawu, stara się nielegalnie zakończyć urzędowanie Adama Bodnara, w związku z tym chcemy mu podziękować za nadal wspaniale sprawowaną misję. Po drugie chcemy zapewnić współobywateli, że my, czyli Senat, nie zgodzimy się na to, żeby ktoś, kto nie ma na celu obrony praw obywateli i ich wolności, tylko interesy partii rządzącej był jego następca na tym stanowisku – podkreślił  szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

Zgodnie z projektem uchwały, Senat RP miałby wyrazić “najwyższy szacunek i podziękowanie” Adamowi Bodnarowi “za jego wzorową pracę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich”. “Pan Adam Bodnar stał i stoi na straży praw i wolności obywatelek i obywateli oraz standardów demokratycznych” – podkreślono w projekcie.

ZOBACZ: “Wolna prasa może stać się biuletynem propagandowym władz”. Bodnar o zakupie Polska Press

Senat miałby też wyrazić “stanowczy sprzeciw wobec prób odsunięcia” Adama Bodnara “od pełnienia jego obowiązków zanim zostanie wybrany jego następca”. “To niezgodne z prawem oraz ugruntowaną już tradycją państwową. Usunięcie Rzecznika przed wyborem jego następcy pozbawiłoby obywateli podstawowego wsparcia ze strony urzędu konstytucyjnego” – czytamy w projekcie.

Najważniejszy interes obywateli

Izba wyższa parlamentu miałaby ponadto zapewnić “współobywateli, że przy wyborze następcy Adama Bodnara zgodzi się jedynie na kandydata gwarantującego pełnienie urzędu w interesie obywateli i obywatelek a nie partii rządzącej”.

Pod projektem uchwały podpisała się grupa czternastu senatorów Koalicji Obywatelskiej – Halina Bieda, Stanisław Lamczyk, Marek Borowski, Ewa Matecka, Marcin Bosacki, Janusz Pęcherz, Leszek Czarnobaj, Jadwiga Rotnicka, Zygmunt Frankiewicz, Sławomir Rybicki, Joanna Sekuła, Tomasz Grodzki, Ryszard Świlski i Magdalena Kochan –  dwóch z Koła Senatorów Niezależnych – Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

ZOBACZ: RPO: sąd wstrzymał decyzję prezesa UOKIK ws. przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press

W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie, bezskutecznie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Obecnie kandydatem PiS na RPO jest poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL – dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy – prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.

dsk/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRatyfikacja Funduszu Odbudowy. Nie ma porozumienia w koalicji
Następny artykułKiedy warto się pozbyć używanego samochodu?