Seagate przekonuje, że tradycyjne dyski twarde ciągle mają wiele do zaoferowania. Zapowiada, że modele o pojemności 100 TB trafią do sprzedaży przed 2030 r.
Dla entuzjastów sprzętu dyski twarde od kilku lat odgrywają drugorzędne znaczenie. Ci wolą nośniki SSD, które są wiele szybsze i znacznie poprawiają komfort pracy. Firmy natomiast, które są o ważniejszymi klientami dla producentów dysków, ciągle preferują dyski twarde. Dlaczego? To proste: w tej samej cenie można liczyć na o wiele większą pojemność. Sprawia to, że tradycyjne “twardziele” ciągle są bardzo ważne dla wszelkich centrów danych i będą miały duże znaczenie jeszcze przez co najmniej 10 lat.
Seagate przeprowadził ostatnio prezentację wirtualną, w której podzielił się swoimi planami. Jeśli chodzi o dyski twarde, firma zdecydowanie z nich nie rezygnuje.
Obecna technologia prostopadłego zapisu (perpendicular magnetic recording –
PMR) osiąga już swoje granice. Seagate w coraz większym stopniu chce więc stawiać na zapis magnetyczny wspomagany ciepłem (heat-assisted magnetic recording – HAMR). Taka technologia ma pozwolić na tworzenie dysków o znacznie większych pojemnościach.
Sprawdź: Storage w chmurze
Dyski twarde Seagate zaoferują 100 TB
Seagate już teraz rozpoczął sprzedaż modeli HAMR o pojemności 20 TB, choć głównie dla klientów biznesowych. W sklepach, jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy obecnie dyski o pojemności maks. 18 TB. Ale taka pojemność to i tak tylko początek. Firma obiecuje, że wykorzystanie HAMR umożliwi stworzenie dysków o pojemności przekraczającej 30 TB już w 2023 r. Z kolei dyski o pojemności 50+ TB pojawią się w 2026 r. Do 2030 do sprzedaży mają zostać wprowadzone nośniki o pojemności aż 100 TB.
Później firma planuje jeszcze wykorzystać nośniki w pełni bitowe (fully bit patterned media – BPM), co pomoże zwiększyć gęstość i jeszcze bardziej poprawić pojemność – nawet do 120+ TB po 2030 r.
Tutaj warto zauważyć, że różne organizacje pracują już nad dyskami nowego typu, o czym pisaliśmy w artykule na temat przyszłości storage’u. Powstają np. dyski helowe, DNA, a nawet nośniki, które mają dane zamrożone lub ukryte w szkle. Ciągle jednak wygląda na to, że tradycyjne dyski twarde będą z nami jeszcze przez długi czas.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS