A A+ A++

O problemach w funkcjonowaniu stacji sanitarno-epidemiologicznych mówi się od wielu miesięcy. Problemy z dodzwonieniem się, brak kontaktu, brak oczekiwanych decyzji – to kłopoty, z jakimi stykają się mieszkańcy praktycznie całej Polski, szczególnie teraz, gdy każdy dzień przynosi kolejne tysiące nowych zakażeń koronawirusem.

– Niestety pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ich najbliższych również dotyka epidemia – ulegają zakażeniu, chorują, przebywają w izolacji lub na kwarantannie. Od marca br. wielu pracowników naszej jednostki pracuje w systemie całodobowym, a także są oddelegowani do wsparcia kolegów i koleżanek z innych stacji sanitarno-epidemiologicznych z terenu województwa małopolskiego – pisał w połowie października w specjalnym liście do mieszkańców Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny. Przepraszał za problemy w kontakcie z sanepidem, zapewniając, że pracownicy robią, co mogą, a poza dotychczas pełnionymi przez nich obowiązkami wciąż nakładane są też nowe.

– Przez cały ten okres, przy znanej wszystkim sytuacji epidemiologicznej, prawnej oraz wciąż nowych nowych zadaniach na nas nakładanych, podejmujemy wszelkie starania, aby naszą pracę, a właściwie służbę dla Małopolski i Małopolan wykonywać jak najlepiej – pisał Foremny.

Studenci na pomoc

Teraz okazuje się, że pomoc krakowskiemu sanepidowi przychodzi nie od rządu, ale od… Akademii Górniczo-Hutniczej i jej studentów. Na uczelni działalność właśnie rozpoczęło Centrum Wsparcia Sanepidu, które ma przede wszystkim pomoc w działaniu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w zakresie zbierania i przetwarzania informacji.

– Pomysł powstał w AGH na początku września i obecne nasilenie pandemii koronawirusa spowodowało, że rozpoczęło się jego wdrażanie na prośbę sanepidu – informuje AGH.

Uczelnia zapewnia infrastrukturę, a Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH koordynuje harmonogram pracy wolontariuszy. Zespół prowadzi działania w Centrum Energetyki AGH przy ul. Czarnowiejskiej 36, w salach komputerowych, w których wolontariusze zajmują się przetwarzaniem informacji napływających do sanepidu. Wszystkie wykonywane prace odbywają się pod nadzorem pracowników Powiatowej Stacji, a studenci przeszli już niezbędne szkolenia, związane z bezpiecznym przetwarzaniem danych osób zgłaszających się do służb sanitarnych.

– Wolontariusze pracują na rzecz sanepidu, na takich samych zasadach, jak pracownicy tej jednostki, to jest z zapewnieniem ochrony danych osobowych osób, do których mają dostęp – podkreśla uczelnia.

Aktualnie w pracach zespołu z AGH zaangażowanych jest około dwudziestu osób. Studenci będą pomagać w trybie zmiennym, z uwzględnieniem własnej dostępności czasowej. Wszyscy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy, pomieszczenia są odpowiednio przystosowane do przebywania w nich kilku osób oraz wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej. Do odbywania zajęć online studenci mają wyznaczone dodatkowe pomieszczenia.

Błyskawiczna reakcja studentów oraz ich zaangażowanie w przedsięwzięcie pokazuje ich odpowiedzialność, szczególnie że uczestniczą w zajęciach zdalnych w ramach swoich studenckich obowiązków

– chwali swoich wolontariuszy uczelnia. 

Dodatkowo, w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie specjaliści z zakresu informatyki z Katedry Informatyki AGH z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Centrum Rozwiązań Informatycznych AGH podejmą się audytu używanych przez sanepid narzędzi informatycznych, w celu zaproponowania zmian usprawniających pracę tej instytucji.

Osoby zainteresowane wolontariatem na rzecz sanepidu mogą zgłaszać się do Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandaliczny materiał TVP. KRRiT zalana skargami wściekłych widzów
Następny artykułKolejny projekt PCPR-u