A A+ A++

Niemal połowa dorosłych Polaków coraz częściej czuje, że brakuje jej towarzystwa. Z raportu Instytutu „Pokolenia” z 2022 r. „Poczucie samotności wśród dorosłych Polaków” wynika, że aż 53% dorosłych Polaków cierpi na samotność, aż 35% osób nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić o pomoc.

Kolejne badania z 2023 r. pokazały, że 26% osób w wieku 80+ często lub prawie zawsze odczuwa osamotnienie. Pandemia COVID-19 odegrała w tym także znaczącą rolę, na samotność popandemiczną cierpi 25% Europejczyków – można przeczytać na stronie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Samotność jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Według najnowszych aktualnych definicji sprowadza się ona do ograniczenia kontaktu z innymi ludźmi, niskiego poziom wsparcia społecznego, czy też odseparowanie od społeczeństwa. U osób starszych samotność może powodować negatywne skutki zarówno psychiczne jak i somatyczne, dlatego bardzo ważne jest, aby seniorzy nie czuli się samotni – wyjaśnia lek. Szymon Florek z Zakładu Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Samotność zwiększa ryzyko chorób

U samotnych starszych osób mogą częściej rozwijać się zaburzenia funkcji poznawczych. Rozmaite badania wykazały także związek poczucia samotności z różnymi zaburzeniami snu, ale również z depresją, dusznicą bolesną, otępieniem, cukrzycą typu 2, czy wreszcie zapaleniem stawów. 

Recepta na samotność

Czy zatem recepta na samotność w ogóle istnieje? A może warto zastanowić się nad tym, jak możemy z nią walczyć?

– Naturalnym elementem takiej walki jest integracja z lokalną społecznością, która łączy osoby podzielające te same pasje i zainteresowania. Możemy tutaj wymienić koła gospodyń, czy też te związane z fotografią. Oczywiście tego typu „kół zainteresowań” jest mnóstwo, ale… co zrobić w sytuacji kiedy senior zwyczajnie nie wypisuje się w żadne działające w rejonie jej zamieszkania?- pyta specjalista i dodaje: – Dobrym pomysłem jest wtedy zainteresowanie się wszelkimi spotkaniami tzw. „kół emerytów”, które działają zarówno w większych miastach, jak i wsiach. Zazwyczaj program aktywności dla seniorów jest bardzo różnorodny i obejmuje z jednej strony prelekcje dotyczące różnych obszarów życia, jak i z drugiej strony – wycieczki do ciekawych miejsc – wylicza specjalista.

Nauka w każdym wieku

Ekspert dodaje, że mimo zaawansowanego wieku warto korzystać z możliwości uczenia się i oferty tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Należy na nie patrzeć nie tylko przez pryzmat zdobywania wiedzy, ale głównie utrzymywania kontaktów towarzyskich.

–  W tym miejscu warto również wspomnieć o niezwykle popularnych w obecnych czasach uniwersytetach trzeciego wieku. Bardzo wiele uczelni wyższych posiada w swoich strukturach specjalne jednostki, które zajmują się właśnie prowadzeniem zajęć dla seniorów. Oczywiście w tym miejscu na pierwszy plan wysuwa się chęć dowiedzenia się czegoś ciekawego, czerpania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności. Nie  należy zapominać jednak o pozostałych walorach takich zajęć jakimi są spotkania z innymi osobami tworząca okazje do wymiany poglądów i zainteresowań – proponuje Szymon Florek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPod wspólnym niebiem
Następny artykułA jednak! Sabalenka już się nie kryje. To z nim spędza wakacje