A A+ A++

Samochody elektryczne wyprą spalinowe tak, jak kiedyś auta zastąpiły konie – twierdzą analitycy rynku. Na razie zmiany się ślimaczą, ale niebawem sprzedaż elektrowozów może ruszyć z kopyta. Jak donosi przedstawiciel agencji Bloomberg, Komisja Europejska zamierza promować przestawienie na samochody elektryczne jako część planu przejścia na “zieloną gospodarkę”.

Z notatki wynika, że KE chce by samochody elektryczne były zwolnione z podatku VAT i bierze też pod uwagę zastrzyk gotówki, który miałby zachęcić producentów do wprowadzania e-aut oraz szerszych inwestycji w rozwój infrastruktury ładownia.

Volkswagen ID.3 / Volkswagen

Samochód elektryczny czy spalinowy? Połowa Polaków zdecydowała, a badacze obalają mity
Samochód elektryczny czy spalinowy? Połowa Polaków zdecydowała, a badacze obalają mity

Zobacz również

Plan Komisji przewiduje 20 mld euro w ramach ogólnoeuropejskiego funduszu, który miałby wspierać zakup e-pojazdów. Kolejne 40-60 mld euro mają przyspieszyć i wspomóc prace nad zeroemisyjnymi jednostkami napędowymi. KE rozważa również dosypanie pieniędzy na rozwój infrastruktury związanej z elektromobilnością, tak by do 2025 roku powstało 2 mln publicznych stacji ładowania elektryków i tankownia paliw alternatywnych (np. wodoru).

Ukraina potrafi. A Polska?

Jak taka zmiana może wpłynąć na popularność aut elektrycznych? Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w rozmowie z dziennik.pl wskazał, że w I kwartale 2020 r. udział EV w sprzedaży nowych samochodów w Unii Europejskiej wyniósł rekordowe 6,8 proc. A rok wcześniej było to zaledwie 2,5 proc. Zdaniem eksperta sektor elektromobilności znosi skutki pandemii COVID-19 lepiej niż segment pojazdów konwencjonalnych, jednak nie jest na nią całkowicie odporny i potrzebuje wsparcia bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

– Zwolnienie samochodów elektrycznych z VAT ma potencjał by stać się przełomowym czynnikiem napędzającym rynek – powiedział nam Maciej Mazur. – Obejmie swoim zasięgiem znacznie większą liczbę pojazdów niż dopłaty i inne zachęty natury finansowej wprowadzane w poszczególnych państwach członkowskich, tym bardziej że niektóre kraje przeznaczają na wsparcie e-mobility stosunkowo ograniczone środki. Wprowadzenie zwolnienia z VAT pozwoli na maksymalizację potencjału unijnego rynku samochodów elektrycznych – podkreślił szef PSPA.

Mazur jako przykład kraju, w którym takie zwolnienie obowiązuje wskazał Norwegię – europejskiego lidera elektromobil … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGranice się zatarły. Rowerzyści w niebezpieczeństwie!
Następny artykułMarek Sekielski: “papież ładnie opowiada, ale słowa nic nie kosztują”