A A+ A++

Osoby transpłciowe obawiające się dyskryminacji nie muszą ujawniać swojej tożsamości płciowej w CV.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w kontrowersyjnej sprawie kobiety, która czuła się dyskryminowana w miejscu pracy ze względu na bycie osobą transpłciową. Trzy lata temu podjęła pracę w agencji ochrony. Mimo wcześniejszych uzgodnień z pracodawcą już na początku współpracy postawiono jej wymóg wymiany żeńskiego umundurowania na męskie. Następnie nie dopuszczono jej do pracy, co wytłumaczono rozbieżnością w wyglądzie a płcią metrykalną widniejącą w jej dokumentach.

Sprawą zainteresowała się Kampania przeciwko Homofobii, która postanowiła pomóc pokrzywdzonej i w jej imieniu złożyła pozew do Sądu Rejonowego w Warszawie w 2017 r. o odszkodowanie i zadośćuczynienie w kwocie 1480 zł za naruszenie zasady równego traktowania, powołując się na ustawę z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów UE dotyczących równego traktowania ze względu na płeć (tożsamość płciową) w postaci dyskryminacji bezpośredniej oraz molestowania. Sąd oddalił jednak powództwo. Uznał, że wymóg założenia spodni nie mógł upokorzyć powódki, gdyż kobiety już od XIX w. noszą spodnie.

Kobieta uważała jednak, że krzywdzące było nie samo zalecenie włożenia spodni, lecz to, że jako jedyna nie miała wyboru między spódnicą a spodniami. Odebrała to jako upokorzenie, gdyż inne pracownice miały taką możliwość. Złożyła więc apelację. Jej stanowisko poparł rzecznik praw obywatelskich.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok niższej instancji i uwzględnił całość pozwu. Potwierdził, że w Polsce osoby transpłciowe są chronione przed dyskryminacją i mogą się powoływać na przepisy ustawy antydyskryminacyjnej. Stwierdził też, że osoby transpłciowe obawiające się dyskryminacji nie muszą ujawniać swojej tożsamości płciowej w CV. Potwierdził także, że gwarantowane przez ustawę antydyskryminacyjną odszkodowanie dotyczy rekompensaty zarówno za szkodę majątkową, jak i krzywdę niemajątkową.

Satysfakcji z orzeczenia nie kryła ani powódka, ani reprezentująca ją mecenas Karolina Gierdal z Kampanii przeciwko Homofobii.

– Sąd wykazał … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObwieszczenie w sprawie planu polowań zbiorowych w sezonie 2020/202
Następny artykułNie ma zgody radnych na podwyżki opłat za bilety komunikacji miejskiej i parkowania