A A+ A++

Od blisko sześćdziesięciu lat wystawy wielkanocne we wrocławskim Muzeum Etnograficznym są ważnym doświadczeniem badawczym i antropologicznym. To niezwykła okazja do obserwowania rozwoju, kierunku zmian i artystycznych trendów tworzenia rekwizytów i ozdób świątecznych.

Agnieszka Szepetiuk-Barańska, kuratorka wystawy Pisanki i palmy wielkanocne

Pisanki, palmy, pająki w muzeum

Na wystawie obejrzymy pisanki ozdobione w różnych, często najbardziej wymagających, technikach (batikowej, rytowniczej, aplikacyjnej), oklejane m.in. włóczką, ale także potraktowane…wiertłem dentystycznym, czy oplecione cyną i z masą bursztynową.

W tym roku atrakcją będą pająki wielkanocne, rodzaj dekoracji wiejskich izb przywodzący na myśl żyrandole, a wykonany m.in. ze słomy, czy kolorowej bibuły. 

Nie zabraknie współcześnie wykonanych kartek świątecznych, a sporą atrakcją jest także archiwalny film z lat 60. XX wieku nakręcony podczas badań terenowych (regionalne obrzędy związane z witaniem wiosny (gaik) i pożegnaniem zimy) prowadzonych przez Muzeum Etnograficzne na Dolnym Śląsku.

Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym – 23 marca

Wydarzeniem dopełniającym wystawę jest organizowany od lat i niezwykle popularny kiermasz wielkanocny, który w tym roku odbędzie się w sobotę 23 marca od 10.00-16.00 w Muzeum Etnograficznym. Wstęp jest wolny.

Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Miasta nieczynny 29 marca 2024 roku
Następny artykułZa nami ostatnia sesja Rady Miasta obecnej kadencji