A A+ A++

Antyczne serce Rzymu ma zostać przebudowane tak, aby było bardziej zielono, ciszej, więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Miasto Rzym przedstawiło 2 kwietnia plany dotyczące obszarów wokół Forów Cesarskich. Plany przewidują, że promenada połączy główne stanowiska archeologiczne w centrum Rzymu. Oprócz Forów Cesarskich są to Koloseum, łaźnie Karakalli, wzgórza Celio, Palatyn i Kapitol oraz Circus Maximus. Miasto oblicza, że projekt będzie kosztował 18,8 mln euro. Budowa ma rozpocząć się już we wrześniu.

Zgodnie z wizją burmistrza Roberto Gualtieriego, w przyszłości piesi i rowerzyści nie będą już musieli dzielić swoich dróg z samochodami i autobusami. „Będzie to jednak możliwe dopiero po przedłużeniu linii metra C”, powiedział polityk. Od czerwca 2034 r. połączy ono centralny plac Piazza Venezia z Koloseum i Forami Cesarskimi. 

W pierwszej kolejności poszerzone zostaną chodniki, powstaną strefy dla pieszych i ścieżki rowerowe. Plan uzupełniają tereny zielone, a także miejsca do siedzenia i odpoczynku z widokiem na fora. Burmistrz Gualtieri ma nadzieję, że część prac budowlanych zostanie ukończona do początku Roku Świętego 2025. Zależy to jednak również od postępu innych prac budowlanych w Rzymie. 

Projekt promenady jest aktualnie jednym z wielu planów przebudowy miasta. Na Rok Święty jest modernizowany m.in.  obszar wokół Watykanu. W przyszłości strefa dla pieszych połączy Bazylikę św. Piotra i zamek Świętego Anioła. W tym celu budowany jest obecnie tunel dla ruchu zmotoryzowanego.  

Rok Święty to całoroczne wydarzenie pielgrzymkowe organizowane przez Kościół katolicki w Rzymie i Watykanie. Regularnie odbywa się co 25 lat. Papież Franciszek ogłosi rozpoczęcie Roku Świętego 2025 w dniu 24 grudnia 2024 roku. 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolny Śląsk skutecznie walczy z wykluczeniem komunikacyjnym
Następny artykułItzulia Basque Country 2024: etap 3. Sukces Quintena Hermansa, upadki Roglica i Ayuso