A A+ A++

Sezon letni twa w najlepsze, co widać szczególnie po ilości osób wypoczywających nad Brennicą. Nie dla każdego jednak rekreacja tam kończy się szczęśliwie. Bywa, że poziom zanieczyszczenia wody odbija się na zdrowiu. 

Otrzymaliśmy informację od Czytelniczki, dotyczącą kąpieli w Brennicy, na wysokości Brennej Spalonej:

– Ta rzeka jest zanieczyszczona, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze i to dosłownie. Dzieci moje i znajomych mają na całym ciele wysypkę, podwyższoną temperaturą na drugi dzień i biegunkę. Nie tylko zresztą dzieci, bo dorośli również mają takie objawy. Wszyscy ci, którzy się kąpali w Brennicy na wysokości Spalonej. Ważne jest, żeby była taka informacja. Jesteśmy tam częstymi turystami i wcześniej nie było takiego zanieczyszczenia, a od kilku tygodni jest tragicznie. Słyszałam o tym wcześniej od znajomych, ale nie wierzyłam, myślałam że mieli „jelitówkę”, a jednak u nas stało się to samo. Chodzi o kilka osób, moją rodzinę i znajomych. Dzwoniłam do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Cieszynie, gdzie dowiedziałam się, że nie było takiego zlecenia, żeby badać tą wodę i nie była badana od 5 lat. Tam też mi powiedzieli, że nie ma osoby odpowiedzialnej za tę wodę, bo żadne pismo z gminy do nich nie dotarło. W Urzędzie Gminy Brenna powiedziano mi, że niczego w tej sprawie nie uchwaliła rada gminy podczas sesji, a urząd nic w tej sprawie robił nie będzie, ponieważ nie jest to kąpielisko.

W tej sprawie Urząd Gminy Brenna zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat, w którym przeczytać można następujące uwagi:

„Pamiętajmy, że do wody wchodzimy na własną odpowiedzialność, bo na terenie Gminy Brenna oraz innych gmin graniczących nie zdecydowano się na uruchomienie kąpieliska na rzece. W Polsce istnieje prawo do powszechnego korzystania z wód, co oznacza, że praktycznie każdy ma dostęp do rzek, jezior i innych akwenów. Jednakże musimy pamiętać o tym, że kiedy korzystamy z kąpieli i ochłody w rzece to robimy to na własną odpowiedzialność. Jeśli więc dojdzie do wypadku, bo akurat zdecydowaliśmy się przejść na drugi brzeg przez próg rzeczny, poślizgnęliśmy się i doznaliśmy urazu, to będzie to nasza wina, gdyż próg rzeczny służy do spowalniania wody, a nie uprawiania rekreacji wodnej. Ponadto w związku a faktem, iż rzeka Brennica jak i rzeka Leśnica są tylko i wyłącznie ciekami wodnymi a nie kąpieliskami to nie są prowadzone pomiary jakości wody. Należy pamiętać, że rzeka również może być niebezpieczna, dlatego zachowajmy ostrożność podczas wypoczynku.”

– Ważne jest, żeby była taka informacja i korzystający z tej rzeki byli świadomi ewentualnych konsekwencji – mówi Czytelniczka.

Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Cieszynie, urzędy gmin typują takie miejsca kąpielowe i występują o przebadanie, ale ani w tym roku, ani w poprzednim żadna z gmin taką opcją nie wystąpiła.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomysły na firmową integrację. Sprawdź nasze propozycje!
Następny artykułJak w Dubaju. Czeska policja będzie patrolować drogi w Ferrari