A A+ A++

Rzecznik Biskupa Tarnowskiego odniósł się do niedzielnego kazania proboszcza z Łąkty Górnej. ” W związku z zaistniałą sytuacją pragnę przypomnieć, że Kościół – pełniąc rolę „krytycznego sumienia” – ma prawo i obowiązek wydawania „osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz” – czytamy w przesłanym do redakcji portalu bochniazbliska.pl oświadczeniu.

W minioną niedzielę proboszcz z Łąkty Górnej nie przebierając w słowach skomentował czwartkową debatę kandydatów na prezydenta w TVP. Podczas kazania mówił o „dziewięciu idiotach, kłamcach”. ZOBACZ

Dziś Biskup zdecydował o zastosowaniu wobec księdza oficjalnego upomnienia i nagany oraz zobowiązał duchownego do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy zgorszone jego wypowiedzią. Proboszcz otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości. ZOBACZ

Poniżej pełna treść oświadczenia:

„W związku z wydarzeniami związanymi z homilią ks. Janusza Czajki w niedzielę 10 maja br. i niedopuszczalnymi stwierdzeniami, jakie podczas niej padły, ks. Czajka otrzymał od Biskupa Diecezjalnego oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią.

Ponadto ks. Czajka otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości.

W związku z zaistniałą sytuacją pragnę przypomnieć, że Kościół – pełniąc rolę „krytycznego sumienia” – ma prawo i obowiązek wydawania „osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz” (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 76). Jednakże odnosząc się w przepowiadaniu do kwestii społeczno-politycznych nie wolno agitować za lub przeciw jakiejkolwiek partii czy politykowi, gdyż „Kościół […] ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym” (tamże), zaś „twierdzenie, że jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego, powoduje niebezpieczne nieporozumienia” (Kompendium Nauki Społecznej Kościoła,nr 573). Ponadto słowo Boże należy zawsze przekazywać z miłością, roztropnie dobierając słowa i nikogo nie wykluczając (por. IV Synod Diecezji Tarnowskiej, stat. 8).

Z wyrazami uszanowania

ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułList Benedykta XVI: W Janie Pawle II uwidoczniły się moc i dobroć Boga
Następny artykułKoronawirus. Wszyscy w powiecie pajęczańskim wyzdrowieli!