A A+ A++

Pomoc rządowa dla branż, które w największym stopniu ucierpiały z powodu drugiej fali pandemii COVID-19, realizowana jest w oparciu o Ustawę z 17 września o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (jest to tzw. tarcza dla turystyki lub tarcza 5.0), obowiązująca od 1 października 2020 roku oraz kolejną nowelizację tej samej ustawy – z dnia 9 grudnia 2020 r. (jest to tzw. tarcza branżowa lub tarcza 6.0).

Pomoc w ramach tarczy 5.0 skierowana jest przede wszystkim do branży turystycznej, w tym hotelowej. Z kolei tarcza branżowa przypisana jest do większości branż objętych tzw. lockdownem, w tym do branży gastronomicznej.

Poniżej przedstawiam najważniejsze instrumenty wsparcia obu tych branż.

Przedłużenie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników

Przedsiębiorcy mogą nadal składać wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tarcza 5.0 przedłużyła termin końcowy, do którego mogą być składane wnioski. Pierwotny termin końcowy ustalony był na dzień 27 września 2020 r. Tarcza 5.0 wydłużyła go do upływu 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że korzystny dla przedsiębiorców termin zostanie jednak skrócony przepisami tarczy 6.0. Przewiduje ona, że wnioski będą mogły być składane do 10 czerwca 2021 r., a dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników może być udzielane do dnia 30 czerwca 2021 roku.

Świadczenie postojowe

Tarcza 5.0 wprowadziła możliwość otrzymania świadczenia postojowego dla agentów i przewodników turystycznych (PKD 79.11.A, 79.90.A).

Świadczenie postojowe dla agentów turystycznych jest możliwe, jeżeli:

  • rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalność gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.,
  • zamieszkują na terytorium RP, mają obywatelstwo RP, państwa członkowskiego UE, państwa członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium RP,
  • odnotowali przestój w prowadzeniu tej działalności gospodarczej w następstwie wystąpienia COVID-19,
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Świadczenie postojowe dla przewodników turystycznych jest możliwe, jeżeli:

  • zamieszkują na terytorium RP, mają obywatelstwo RP, państwa członkowskiego UE, państwa członkowskiego EFTA, Konfederacji Szwajcarskiej lub są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium RP,
  • odnotowali przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w następstwie wystąpienia COVID-19,
  • zawiesili prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 sierpnia 2019 r.,
  • działalność ma charakter sezonowy i w 2019 r. była wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.

W obu przypadkach wysokość świadczenia postojowego wynosi 2080 zł brutto. Świadczenie może zostać wypłacone nie więcej niż trzykrotnie. Jeżeli świadczenie wcześniej zostało już trzykrotnie wypłacone, to nie przysługuje ono ponownie.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Niektórzy mogą liczyć również na dodatkowe świadczenie postojowe. Zostało ono przyznane osobom, które na dzień złożenia wniosku prowadziły jako przeważającą działalność gospodarczą, oznaczoną określonymi w ustawie kodami PKD. Są to między innymi agenci turystyczni.

Warunkiem uzyskania dodatkowego świadczenia jest sytuacja, gdy osoby prowadzące ww. działalność:

  • uzyskały przychód z tej działalności w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.,
  • wcześniej skorzystały ze świadczenia postojowego (otrzymały co najmniej jedno świadczenie).

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w takiej samej wysokości, co wcześniej wypłacone świadczenie (2080 zł lub 1,3 tys. zł) i przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Branża hotelarska (PKD 55.10.Z), agenci turystyczni (79.11.A)., piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (79.90.A ) oraz inne branże wymienione w ustawie mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Skorzystanie jest możliwe, jeżeli płatnicy:

  • byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 30 czerwca 2020 r.,
  • przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.,
  • deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne zostały złożone za miesiące wskazane we wniosku najpóźniej do 31 października br.,
  • wniosek o zwolnienie z opłacania należnych składek został złożony nie później niż do 30 listopada br.

Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za wskazany we wniosku okres. Opłacone należności z tytułu składek, które zostały zwolnione z obowiązku opłacani … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLekcje biblioteczne w przedszkolach
Następny artykułNawet poseł PiS krytykuje TVP. Widzowie jednak wiedzą swoje