A A+ A++

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś (25 kwietnia) czteropunktowy plan działania, który ma pomóc kredytobiorcom mającym teraz problemy ze spłatą bardzo wysokich rat.

 

Stopy procentowe przez ostatnie miesiące znacznie uległy zwiększeniu, co jest efektem podnoszenia ich przez Radę Polityki Pieniężnej. W tym momencie jest to 4,5%, a początkiem kwietnia RPP podniosła ten wskaźnik aż o 1%, co jeszcze w tym stuleciu się nie zdarzyło.

Wysoka stopa oznacza, że coraz wyższe stają się raty kredytów hipotecznych. Szef Rady Adam Glapiński zdecydował się na takie kroki, tłumacząc je inflacją, która w marcu wyniosła prawie 11%.

Rząd widzi winnych w Rosji i wywołaną przez nią wojnę w Ukrainie. Trzeba jednak pamiętać, że ceny rosły już w ubiegłym roku, a RPP zaczęła podnosić stopy jesienią, kiedy wojny jeszcze nie było.

O tym, że rząd planuje jakiś mechanizm, który ulży kredytobiorcom, było wiadomo już od kilku tygodni. Właśnie poznaliśmy szczegóły, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

 

Cztery punkty

Szef rządu wymienił cztery podstawowe działania. Są to:

  • Cztery  miesiące „wakacji kredytowych” w roku.
  • Pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami.
  • Wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBORu.
  • Fundusz wzmacniający odporność sektora bankowego.

 

Te wakacje oznaczają, że raz na kwartał rata kredytu będzie mogła zostać przesunięta bez obciążania klienta odsetkami. W praktyce oznacza to, że każdy kredytobiorca przez cztery miesiące w roku nie będzie musiał wpłacać pieniędzy do banku.

Opcja numer dwa to zwiększenie środków w Funduszu Wsparcia dla Kredytobiorców. Mogą z niego korzystać osoby mające problem ze spłatą zobowiązań, a rząd chce, aby w funduszu znajdowało się więcej gotówki. Dzięki temu więcej osób mogłoby skorzystać z jego oferty. Dodatkowe pieniądze mają pochodzić z banków. Zostaną one zobowiązane do wpłacenia 1,4 mld zł.

Z tej pomocy będą mogły korzystać osoby (obecnie też tak jest), których rata kredytu przekracza 50 proc. ich dochodu. Dotyczy to także osób, które stracą pracę. Rocznie można otrzymać maksy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBLIRT: Raport jednostkowy BLIRT S.A. za rok obrotowy 2021
Następny artykułSzlak w Dolinie Pańszczycy – ponownie otwarty. “Niedźwiedzie nie są już tam aktywne”