A A+ A++

Na konferencji prasowej z szefem kancelarii premiera i pełnomocnikiem rządu ds. szczepień Michałem Dworczykiem szef NFZ-etu podkreślił, że obecnie mamy w całym kraju 6,5 tysiąca punktów szczepień, Michał Dworczyk zaś zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia, uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, a wraz z nim: 16 podobnych punktów w ramach pilotażu. Kolejne mają ruszyć w następnych tygodniach.

Filip Nowak zaznaczył, że możliwości szczepień są znacznie większe niż dostawy szczepionek od producentów. Równocześnie jednak stwierdził: “Spodziewamy się, że w maju tych szczepionek będzie już znacznie większa ilość. W związku z tym samorządowcy zostali poproszeni, żeby wspólnie z podmiotami leczniczymi utworzyli dodatkowe tzw. powszechne punkty szczepień”.

Przekazał, że NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych, w której zróżnicowano powiaty, gdzie tempo szczepień jest większe lub mniejsze.

“Często zadawano nam pytania, jaki szacujemy procent wyszczepienia populacji w danym powiecie. Z racjonalnego punktu widzenia zakładamy, że zaszczepi się 100 procent mieszkańców, bo po pierwsze chęć zaszczepienia wzrasta (…), dodatkowo wracają do szczepień ozdrowieńcy, a poza tym, gdyby jednak były jakieś wahania, jeśli chodzi o dostawy (szczepionek), to lepiej spróbować zaproponować nieco szerszy harmonogram” – tłumaczył Nowak.

Michał Dworczyk doprecyzował przy tym, że założenie o 100-procentowym zaszczepieniu populacji to jedynie “teoretyczna wartość, przyjęta wyłącznie na potrzebę utworzenia algorytmu i obliczeń”.

“Nie chciałbym, żeby ktokolwiek pomyślał, że zakładamy że 100 procent Polaków się zaszczepi, bo to jest niemożliwe w żadnym kraju, w Polsce również” – zaznaczył.

Szef NFZ-etu zapowiedział natomiast, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca sierpnia uda się zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków.

“Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach powszechnych, już po tych, które zostaną uruchomione pilotażowo, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby wszystkich chętnych mieszkańców naszego kraju wyszczepić pierwszą dawką” – oświadczył.

/RMF FM

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:
Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZielony wodór potroi produkcję energii wiatrowej i słonecznej w Australii Południowej do 2030 roku
Następny artykułPowiat tarnobrzeski. Chcą zmniejszyć kolejki do rejestracji pojazdów. W Nowej Dębie powstanie filia wydziału?