A A+ A++

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma m.in. zwiększyć efektywność działań – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd przykręca śrubę. "Usprawnia" postępowanie egzekucyjne
fot. Marek Wisniewski / / FORUM

Projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw przygotował minister finansów.

Nowe przepisy – jak napisano w komunikacie KPRM – mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększyć jej efektywność. W projekcie wprowadzono rozwiązania, które umożliwiają przymusowe dochodzenie należności związanych z podatkiem VAT, rozliczanym w procedurach szczególnych. Chodzi – jak wyjaśniono – o podatnika, którego miejscem zamieszkania lub siedziby jest inne państwo niż Polska i deklaracja została złożona w innym państwie.

Ponadto projekt ma usprawnić korzystanie z Rejestru Należności Publicznoprawnych służącego do uzyskaniu informacji o podmiotach, które pomimo obowiązku nie wykonują zapłaty należności pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej, których wierzycielami są naczelnicy urzędów skarbowych albo jednostki samorządu terytorialnego.

Proponowane regulacje zakładają też, że uprawnione podmioty, takie jak np. sąd, prokuratura czy Szef CBA, będą mogły automatyczne uzyskiwać dane o podmiotach wpisanych do rejestru. Zakładają również rezygnację z pisemnej formy upoważnienia osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, do uzyskania jej danych z rejestru.

Napisano, że uproszczony zostanie etap wszczęcia postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego (chodzi o rezygnację z nadawania klauzuli o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej i przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania).

Ponadto, zgodnie z projektem, doprecyzowany zostanie moment wszczęcia egzekucji administracyjnej. Wyjaśniono, że chodzi o sytuację, gdy pierwszą czynnością egzekucyjną jest zajęcie dokonane poprzez sporządzenie protokołu zajęcia lub odbioru dokumentu czy też doręczenie zawiadomienia o zajęciu – innemu podmiotowi lub urzędowi niż dłużnik zajętej wierzytelności.

Projekt przewiduje, że usprawnione zostanie postępowanie organów egzekucyjnych, w przypadku zajęcia rzeczy lub prawa majątkowego przez co najmniej dwa organy egzekucyjne. Dotyczy to rezygnacji z obowiązku zawiadamiania komornika sądowego o sposobie rozliczenia środków pieniężnych – w przypadku, gdy nie przekazał organowi egzekucyjnemu adnotacji, która umożliwia prowadzenie łącznej egzekucji, a także, gdy zajęcie zostanie dokonane w ramach postępowania zabezpieczającego.

W ramach egzekucji z rachunku bankowego, nie będzie obowiązku przetrzymywania przez bank środków pieniężnych, objętych zajęciem przez siedem dni. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarcie lodowiska w czwartek, 5 stycznia. Plac Promenada w Opatowie
Następny artykuł13 edycji Plaży Gotyku za nami