A A+ A++

Układ urbanistyczny ścisłego śródmieścia z Rynkiem należy do najcenniejszych namysłowskich zabytków.

Średniowieczny Namysłów wytyczono na planie czworoboku. Jego punktem centralnym uczyniono prostokątny rynek o wymiarach 142 na 70 metrów. Z rynku wychodziło 10 ulic, po dwie z każdego rogu i po jednej pośrodku dłuższych pierzei. Kamienice kupieckie wschodniej pierzei Rynku posiadały sukiennice, w których skupiało się życie handlowe miasta. Dwa razy do roku, w dniu św. Filipa i św. Jakuba, na Rynku odbywały się jarmarki kupieckie. Najstarszymi kamienicami na Rynku są szesnastowieczne budynki nr 3, nr 5 i nr 24.

Na głównym placu miasta mieściło się też kilka znakomitych budynków, przykładów architektury i świetności miasta. Oprócz ratusza miejskiego, znajdował się tu hotel ,,Pod Złotą Koroną’’, restauracja i hotel ,,Pod Czarnym Orłem’’, sklep i winiarnia Wincenta Żurawskiego, kamienice i sklepy rodziny Bielschowskych.

Na płycie Rynku ustawiono także XIX – wieczny pomnik ,,Germanii’’, rozebrany po zakończeniu II wojny światowej, XVIII-wieczny pomnik św. Jana Nepomucena, przeniesiony w roku 1939 na plac przed kościołem św. Piotra i Pawła, a także neorenesansowa fontanna. Do dzisiaj zachowało się 16 z 31 zabytkowych kamienic stojących przy Rynku do roku 1945.

W północno-wchodniej części rynku znajduje się neorenesansowa fontanna. Najprawdopodobniej ustawiono ją w latach trwania I wojny światowej. Autor Paul Baron zaprojektował sześciokątną studnię w kształcie kamiennego basenu, z kolumną zwieńczoną figurą amorka wykonaną z pozłacanego brązu. Amorek stoi na bogato profilowanym cokole, niesie rybę i dzban, które służą jako rzygacze. Według historyków tą rybą jest jesiotr – symbol obfitości.  

 

Rynek 4.jpeg

Rynek 2.jpeg

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUtworzenie ogólnodostępnego centrum rekreacji dziecięcej w Ligocie Książęcej
Następny artykułZamek i browar w Namysłowie